KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    Hastalıklar     Psikiyatrik Hastalıklar     Migren

Migren

 
 

Migren Nedir?

Migren; 4 ila 72 saat arasında süren ve zonklayıcı şekilde baş ağrısı oluşturan, hayatı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Sinir ve sindirim sistemi değişiklikleri de buna eşlik eder.

Dört evresi vardır:

1.     Öncü Belirtiler  (Prodrom) Evresi:

En sık görünen öncü belirtiler yorgunluk-bitkinlik hissi, konsantrasyon güçlüğü, ense sertliğidir.

2.     Aura Evresi:

Migren aurası, migren atağının öncesinde, atakla beraber veya ender olarak atak sonrasında görülen belirtilerin karışımıdır. Bu belirtiler genellikle 5 ila 20 dakika içinde gelişir ve çoğunlukla 60 dakikadan kısa sürer.  Baş ağrısı sıklıkla auranın bitiminden sonraki 60 dakika içinde ortaya çıksa da bazı durumlarda birkaç saat gecikebilir ya da hiç ortaya çıkmayabilir.

Hastaların büyük bir kısmında korku, bedensel yakınmalar, duygudurum değişiklikleri, konuşma ve düşünce  bozuklukları veya çevreden soyutlanma hissi görülebilir.

En sık görülen ikinci aura şekli olan uyuşmalarda uyuşukluk elde başlar, kola yayılır ve ardından yüze geçerek dudaklar ve dili etkiler.

3.     Baş Ağrısı Evresi:

Migrende tipik baş ağrısı tek taraflı, zonklayıcı, orta-ağır şiddette olup fiziksel aktivite ile şiddetlenir.  Migren tanısı koymak için bunların hepsi birlikte gerekmez.  Ağrı, başlangıcından itibaren iki taraflı olabilir ya da tek taraflı başladıktan sonra diğer tarafa yayılabilir.  Ağrı gündüz veya gece her zaman ortaya çıkabilse de en sık olarak sabah 05:00 ile öğlen 12:00 arasında başlar.   Başlangıçtan sonraki 2-12 saat içinde maksimum şiddete ulaşarak atağa dönüşür, bundan sonra da yavaşça azalarak geçer.  Tedavi edilmemiş bir migren atağının ortalama süresi 24 saattir.  Erişkinlerde 4-72 saat arasında, çocuklarda ise 1-48 saat arasında değişkenlik gösterebilir.

Baş ağrısının şiddeti büyük farklılıklar gösterse de ortalama olarak 0 ila 10 arası şiddet değerlendirmesinde 7 - 8 arasındadır.  Çoğunlukla hastalarca zonklayıcı şekilde görülür ancak bu, başka baş ağrısı tiplerinde de görülebilir.  Fiziksel aktivite veya başın basit hareketleriyle bile şiddetlenir.

Migren ağrısı her zaman başkaca özelliklerle birlikte bulunur.  Anoreksi sıkça görünse de bazı yiyeceklere (örn: çikolata) istek hali de olabilir.  Hastaların tamamına yakınında (%90 gibi) bulantı olur, buna karşılık bunların 1/3' ünde kusma meydana gelir.  Yine hastaların çoğunda fotofobi (ışıktan korkma), fonofobi (sese karşı hassasiyet), osmofobi  (kokulardan rahatsızlık) gibi duyularda belirgin duyarlılaşma ortaya çıkar, hastalar  karanlık ve sessiz bir oda arar.

4.     Düzelme Evresi:

Ağrı giderek azalır ve kaybolur.  Hasta kendini yorgun huzursuz ve kayıtsız hissedebilir, konsantrasyon azalması, kafa derisinde hassasiyet, duygu durum değişiklikleri görülebilir.  Buna karşın, bazı hastalar  kendini aşırı derecede iyi ve yenilenmiş hissedebilir; bazıları ise depresif ve hasta gibi hissedebilir

Migrenin belirtileri  nelerdir?

ü  Zonklayıcı başağrısı

ü  Ağrıya eşlik eden bulantı kusma

ü  Ses ve ışığa hassasiyet

ü  Kriz esnasında veya öncesinde uyku hali,açlık,baş dönmesi

 

Migrenin  sebepleri nelerdir?

Tam olarak mekanizması bilinmemektedir fakat başlıca aşağıdaki faktörlerin tetiklediği düşünülmektedir.

Ö         Stress ve duygular (yoğun çalışma ve sinirlilik halinin çok olması)

Ö         Hormonal değişiklikler (Migrenli kadınların yaklaşık %70'in de ataklar adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar. Bazı kadınlarda ise migren krizleri sadece adet dönemlerinde olur.)

Ö         Yiyecekler (alkol,çikolata,fume etler,kırmızı şarap,incir tüketilmesi tetikleyebilir)

Ö         Iklim değişiklikleri

Ö         Parlak ışık,yüksek ses ve keskin koku ya da parfümler

Ö         Sigara

Ö         Uyku düzeninin değişmesi ya da düzensiz uyuma

 

Migren hastaların yaşamlarını nasıl etkiler?

Migren kesinlikle tehlikeli,yani kişiyi sakat bırakacak veya ölümcül bir hastalık değildir. Kişinin hayat kalitesinde bir düşme görülebilir. İş gücü kaybı olabilir.Tetikleyicilerden uzak durmalıdırlar.Ataklar için de ilaç kullanmaları gerekebilir.

 

Migren en sık hangi yaşlarda görülür?

Her yaşta başlayabilirse de en çok ergenlik ve ilk gençlik yaşlarında başlar. Ergenlik öncesi her iki cinste görülme  sıklığı eşitken ergenlik sonrası menapoz dönemine kadar kadınlarda çok daha sıktır. Gebelik boyunca azalması, menapozdan sonra belirgin değişiklik göstermesi, doğum kontrol hapları ile şiddetlenmesi, migren ile kadın cinsiyet hormonları arasında sıkı bir ilişkinin varlığını düşündürmektedir. Çocukluk cağında nedensiz şiddetli karın ağrıları, kusma atakları migreni düşündürmelidir.

 

Gebelikte migren atağı olursa ne yapılmalı?

Her ne kadar hamilelikte migren ataklarının azaldığı söylense de ağrılar bu dönemde de olabilir.Gebelikten once kullandığınız ilaçlara eczacınıza veya doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz. Eğer ağrı, doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği, bebeğe zarar vermeyen bir ağrı kesiciyle önlenebiliniyorsa  kullanılabilir. İlaç kullanımı eczacınızın önerdiği en az yan etkili ilaç ile doktorunuzun yarar-zarar oranına göre yapılmalıdır.

 

Migren tedavisi?

Migren tedavisi asıl olarak iki başlıkta irdelenebilir.

       Atak tedavisi: Şiddetli ağrı sırasında uygulanacak ilaçlar ve yardımcı yöntemlerdir.

       Koruyucu tedavi: Ağrı olmadan  uygulanan, ağrıyı önleyici ilaçlar ve yöntemlerdir.

Migren tedavisinde ilaçlar basta olmak üzere birçok yöntem de denemektedir. Genetik bir hastalık olduğu için kesin tedavisi yoktur, ancak tedavi yöntemleri ile hastalıktan dolayı düşen yaşam kalitesi arttırılabilir. Öncelikle ağrınızın ataklarını tetikleyen etmenleri fark etmeniz ve bunlardan kaçınmanız önemlidir.

Atak sırasında başlangıçta basit ağrı kesiciler bir süre işe yararken, sonra etkisizleşirler. Sık gelişen ataklar için doktor kontrolünde ilaç kullanımı ya da alternative tedavi (akupunktur, gevşeme egzersizleri gibi) uygulanabilir.

Adet dönemlerinde ortaya çıkan ağrı atakları için, adet öncesi ve sırasında kullanılan tedaviler ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

 

Tedavide nelere dikkat edilmelidir?

Ağrı kesicilerin kullanımı;

Ö         Hafif derecedeki baş ağrılarının tedavisi gibi kullanılır.

Ö         Bazılarının yüksek dozlarda kullanılabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilmiş olması gerekir.

Ö         Ağrı ilk ortaya çıktığı sırada alınırlarsa etkisi olumlu yönde artar.

Ö         Doktorunuz aksini tavsiye etmediği sürece prospektüsünde yazılandan daha sık veya daha yüksek dozda alınmamaları gerekir.

Ö         Bu ilaçlar haftada 3 günden daha fazla alınmamalıdır.

Ö         Yiyecek veya anti-asitle beraber bir bardak dolusu su ile birlikte almak suretiyle bu ilaçların midenizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Ancak ülseriniz veya kanama gibi sorunlarınız mevcutsa, doktorunuz parasetamol dışındaki ağrı kesicileri kullanmanızı istemeyebilir.

Ö         Bir takım ağrı kesiciler alındığında araba kullanılmaması veya tehlike oluşturabilecek faaliyetlerde bulunulmaması gerekir. Bu ilaçlar uyku veya dalgınlık durumu yaratabilir.

Ö         Bu tür ilaçlarla birlikte alkol, alerji ilaçları ve uyku ilaçları alınmamalıdır.

Ö         Başka bir ilaç almadan veya ameliyat olmadan önce doktorunuza bu tür  ilaçları aldığınızı bildirmeniz gerekir.

Ö         Baş ağrısını önlemeye yönelik ilaçlar, ayda 3 veya daha fazla baş ağrısı yaşayanlar için faydalı olur.

 

Migren ilacı kullanan hastalar:

Ö         Yalnızca migreni veya demet (küme) baş ağrısı olan hastalarda faydalı olur.

Ö         Orta ve şiddetli ataklardan kurtulmak üzere kullanılır.

Ö         Her zaman yanınızda bulunması gerekir.

Ö         Mümkün olduğu kadar atağın başlangıcında alınmalıdır.

Ö         Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece prospektüsünde belirtilenden daha sık veya daha yüksek dozda alınmamalıdır.

Ö         Başka bir ilaç kullanmaya başlamadan veya ameliyattan önce, doktorunuza bu ilaçları kullandığınızı bildirmeniz gerekir.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   ruhsal dengesizlik   ruhsal çöküntü   ruhsal bunalım   ruhsal bozulmalar   ruh sağlığı ve gelişim   ruh sağlığı   psikoloji   psikiyatrik rahatsızlıklar   psikiyatri ve gelişim
   migren tedavisi   migren belirtileri   migren ağrıs   migren nedir   migren baş ağrısı   baş ağrısı   migren tedavi   migren hastalığı   migren şifalı bitkiler   sinüzt   migren ilaçları
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com