KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    2042

Prostat ve İdrar Yolları Destekleri

 

Prostat ve İdrar Yolları Destekleri:

Prostat: Prostat bezi, idrar kesesinin altında ve üretrayı kuşatan ceviz büyüklüğünde tek bir bezdir. Spermin hareketliliğini arttıran sulu, süte benzer, alkalin bir sıvı salgılar ve enfeksiyonun engellenmesi için üretrayı kayganlaştırır. Prostat salgıları, yumurtanın başarılı bir şekilde döllenmesi için son derece önemlidir.

Prostat bezinin selim (iyi huylu olarak) genişlemesi tıbbi olarak Selim Prostat Hiperplazisi (SPH) olarak bilinir. Büyümüş prostat idrar akışını sıkıştırır. Bu nedenle SPH; idrara çıkma sıklığında artış, idrar kesesini boşaltmak için gece uyanmak ve idrarın akış hızı ile gücünde azalma gibi belirtilerle tanımlanır.

Eğer tedavi edilmezse sonunda idrar kesesi çıkışı tıkanır ve idrarın tutulmasına sebep olarak böbreğe zarar verir. Bu durum hayati bir önem taşıdığından düzgün bir tedavi şarttır.

Prostat tedavisinde başvurulabilecek bitkisel takviyeler şunlardır:

 

Cüce Palmiye (Saw Palmetto): Cüce palmiye prostat sağlığı için önemli bir bitkidir. Yapılan çalışmalar Saw Palmetto ekstresinin prostat büyümesine karşı kullanılan standart ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha kısa sürede aktivitesini gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Alman Komisyon E monograflarında Saw Palmetto meyvelerinden elde edilen ekstrelerin prostat sağlığı için kullanımı tanımlanmıştır.

Saw Palmetto, prostat büyümesini tedavi edici ve sık idrara çıkma, idrara çıkma sırasında zorluk, yanma hissi, impotans gibi prostat büyümesi ile ilgili semptomları gidermede etkilidir. Bitkideki aktif yağ asitleri ve steroller DHT’ nin taşınmasını ve hücre reseptörlerine bağlanmasını inhibe eder.

Ayrıca Saw Palmetto erkek tipi saç dökülmesine karşı koruyucu olarak kullanılır.

 

Isırgan Otu (Urtica dioica): Isırgan otu ekstrelerinin prostat tedavisinde etkili olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak tedavi etkisi Saw Palmetto’ ya göre daha düşüktür.

 
 

Çinko: Yeterli çinko alımı ve emilimi de prostat tedavisinde etkilidir. Yapılan çalışmalar çinko desteğinin prostat ölçüsünü küçülttüğünü ve birçok hastanın belirtilerini azalttığını kanıtlamıştır.

Prostat şikayeti varlığında vücutta çinko emilimi azalır. Günlük alınan çinko miktarı yeterli bile olsa bu çinkonun hepsi vücuda geçemez. Bu nedenle destek olarak çinko tabletleri kullanılabilir.

 

Likopen: Likopen, kırmızı renkli, yağda çözünür bir karotenoiddir. Karotenoidler içerisindeki en güçlü antioksidan etkinliğe sahip olması nedeniyle başta prostat olmak üzere birçok kanser türü ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkilidir. Yapılan klinik çalışmalar özellikle dolaşımdaki yüksek likopen seviyelerinin prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulanlar   vitamin ve sağlık   mineraller   sağlıklı yaşam için gerekenler   sağlıklı yaşam için   sağlıklı yasamak için destekleyiciler   sağlıklı yaşama için gerekli besinler   sağlıklı yaşam   sağlıklı yaşamak için   Sağlıklı Yaşam Destekleri
   bitkinin sağlığa etkileri   bitkinin besin olarak önemi   bitkiden gelen sağlık   bitki ve sağlıklı beslenme   bitki ve sağlık   bitki ve beslenme
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com