KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    2042

Su ve Sağlığımız

 

Su ve Sağlığımız

Menopoz döneminde cildin suya olan ihtiyacı artar. Bu nedenle menopoza giren her kadın bol bol su içmeyi bir görev olarak görmeli.

Metabolizmamızın düzgün biçimde çalışabilmesini sağlayan en yaşamsal gereksinimimiz olan su, yalnızca sağlığımızı değil, saçımızdan tırnağımıza dek dış görünüşümüzü de etkiliyor. Yaz mevsiminde sıcaklık dolayısıyla bedenimizde meydana gelen su kaybını doğru şekilde telafi etmek, sağlığımızı korumak için olduğu kadar pürüzsüz bir cilt, ışıltılı saçlar ve zinde bir görünüm için son derece önemli...

Su dışında hiçbir şey cildimize anında pürüzsüzlük, saçlarımıza ipek yumuşaklığı veremiyor. Sağlıklı cilt, alt katmanlarında %70, yüzeyinde %10 ila 13 arası su içeren cilt anlamına geliyor. Bu oranın az miktarda değişmesi bile, ciltte hissedilir problemlere yol açabiliyor. Cilt esnekliğini yitirip nemsizleşiyor. Susuzluk uzun süre devam ettiğinde ise cildin koruyucu fonksiyonları da ortadan kalkıyor. Cilt kırılganlaşıp tüm zararlı etkilere açık hale geliyor. Cildi çeşitli kozmetik ürünlerle nemlendirerek dengede tutmaya çalışmak, pek çoğumuzun yaşamının bir parçası olsa da, uzmanlara göre hiçbir kozmetik müdahale, her gün düzenli su içmenin yerini tutamıyor.

Özellikle yakıcı yaz güneşinden bronzlaşmak niyetiyle yararlanmaya çalıştığımız ya da hiç istemesek de etkilendiğimiz yaz aylarında, yeterli miktarda su tüketmek, son derece önemli. Sıcakların etkisiyle vücutta meydana gelen su kaybı, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Uzmanlar, günde ortalama 2,5 litre su içmek gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle hanımlarda meydana gelen ve bir kez oluştuktan sonra tedavisi son derece güç olan deri çatlaklarının önüne geçmenin en önemli anahtarlarından biri, yine bol bol su içmek... Vücuda giren su miktarı az olduğunda, cildin elastikiyeti azalıyor ve bu durum çatlakların oluşmasına zemin hazırlıyor. Vücuttaki sıvı miktarı yeterli düzeyde olduğunda ise cilt, gerilmelere karşı daha dayanıklı hale geliyor. Bedenimizin su gereksimi çay, kahve ya da sebze meyvelerle; hatta başka yiyeceklerle karşılayabilmek mümkün olsa da, suyun bütün bunlardan çok önemli farkları var. Su, kalori, kafein, kolesterol ya da yapay kimyasal içermiyor. Dolayısıyla sağlığımıza ilişkin hiç bir risk taşımıyor.

Yaz sıcaklarının usul usul kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, özlediğimiz yeni mevsime ışıl ışıl bir cilt, sağlıklı, esnek ve formda bir beden, kısacası kusursuz bir görünümle girmek için, sanırız hepimizin su tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulanlar   vitamin ve sağlık   mineraller   sağlıklı yaşam için gerekenler   sağlıklı yaşam için   sağlıklı yasamak için destekleyiciler   sağlıklı yaşama için gerekli besinler   sağlıklı yaşam   sağlıklı yaşamak için   Sağlıklı Yaşam Destekleri
   temizlik için su   suyun temizlik için önemi   su ve temizlik   su ve sağlıklı yaşam   su ve sağlık   su ve hijyen   su


   sağlık ve çevre   su ve sağlığımız
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com