KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    2042

Astım Hastaları İçin Antioksidanlar

 
Astım Hastaları İçin Antioksidanlar
 

Geçtiğimiz 20 yıl içinde astım oranlarında görülen önemli artış kısmen antioksidan besin maddelerinin tüketimindeki azalmayla açıklanabilir. Bunlar arasında beta karoten, A, C ve E vitaminleri ayrıca antioksidan etkili olan çinko, selenyum ve bakır gibi mineral kofaktörler yer alır. Antioksidanlar, akciğerler için önemli savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Antioksidan koruma önemlidir çünkü serbest radikaller ve diğer oksidasyona yol açıcı etkenler hem bronş daralmasını uyarır hem de diğer etkenlere verilen tepkiyi arttırır.

C vitamini: C vitamini, hava yollarını kaplayan mukozadaki ana antioksidan olduğu için akciğer sağlığı açısından özellikle önem taşır. C vitamini tüketimi düşük olduğunda astım riski artar. C vitamini ayrıca histamin düzeylerini düşürerek astım hastalarına fayda sağlar.

Flavonoidler: Flavonoidler astım tedavisinde kilit rol oynayan antioksidanlardır. Çeşitli flanovoidlerin özellikle de kersetinin, histamin ve diğer alerjiyle ilgili bileşiklerin üretimini baskıladığı gösterilmiştir.

Kersetinin yanı sıra üzüm çekirdeği, yeşil çay ya da Japon eriği yani Ginkgo biloba da astımda kullanılabilen antioksidan flavonoidlerdir.

Karotenler: Solunum yolunu saran epitel dokunun bütünlüğünü arttırıp lökotrien oluşumunu azaltabilen kuvvetli antioksidanlardır. Lökotrien bronş düz kaslarının kasılmasına neden olduğu için fazlalığı astımda istenmeyen durumdur. Bu nedenle astım hastaları karotence zengin beslenmeli ya da karoten takviyesi kullanmalıdır.

E vitamini: E vitamini, antioksidan etkisi ve lökotrien oluşumunu engelleyici özelliği ile astım tedavisinde kullanılabilecek bir destektir.

Selenyum: Astım hastalarında düşük selenyum düzeyleri görülmüştür. Selenyuma bağlı antioksidan bir enzim olan glutatyon peroksidaz, alerji yapıcı lökotrienlerin yıkımında önemli rol oynar. Astım hastalarında ayrıca bu enzimin normalden az olduğu tespit edilmiştir. Hem bu eksikliğin giderilmesi hem de detoks uygulaması yapmak için bu mineral destek olarak kullanılabilir.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulanlar   vitamin ve sağlık   mineraller   sağlıklı yaşam için gerekenler   sağlıklı yaşam için   sağlıklı yasamak için destekleyiciler   sağlıklı yaşama için gerekli besinler   sağlıklı yaşam   sağlıklı yaşamak için   Sağlıklı Yaşam Destekleri
   antioksidan türleri   antioksidanlar   antioksidan nedir?   antioksidan   antioksidanlar nelerdir? 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com