KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Perikardit

 

Perikardit

Kalbin etrafını saran ince kese şeklindeki membranın adı perikardtır. Perikardın zedelenmesi ve şişmesi ile karakterli iltihabına perikardit denir ve göğüs ağrısı başta olmak üzere bulgu verir. Akut veya kronik şekilde gözlenebilir. Keskin göğüs ağrısı akut perikarditin bulgusudur. Ciddi vakaların tedavisinde ilaç uygulamaları ve cerrahi söz konusudur. Erken tanı ve tedavi hastalığın uzun vadeli komplikasyonlarını azaltmak için gereklidir.

 

Bulgular 

Göğüs ortasında keskin bıçak batar tarzda ağrı perikarditin en sık rastlanan bulgusudur. Ancak bazı vakalar ağrıyı daha değişik tanımlayabilmektedir. Ağrı sol omuza ve boyuna yansıyabilir. Uzanınca veya derin nefes alınca artan bir ağrıdır ve oturunca, öne eğilince ağrıda azalma olur. Perikarditin ağrısını kalp krizinden ağrı karakteri olarak ayırmak güçtür. Perikarditin diğer bulguları:

·         Sırt üstü yatmakla artan nefes darlığı

·         Hafif ateş

·         Güçsüzlük, yorgunluk, hasta ve halsiz hissetmek

·         Kuru öksürük

·         Karında sıvı birikimi ve şişme
 

Nedenler 

Normal şartlar altında iki katlı perikard zarı katlar arasında az miktarda sıvı mevcuttur. Ancak perikard iltihaplanırsa aradaki sıvı miktarı artar. Doktorlar bu sıvı birikimini perikardial efüzyon olarak adlandırırlar. Artmış miktarda sıvı toplanması kalp üzerine bası yapar, kalbin kasılıp gevşemesini bozar, doktorların kardiyak tamponad olarak isimlendirdiği bir tablonun ortaya çıkmasına neden olur. Perikarditlerin en sık rastlanan nedeni virüslerdir (adenovirüsler ve koksaki virüsler). Bazı vakalarda perikarditlerin sebebi bakteri, parazit ya da mantar olabilir. Bakterilerin etken olduğu perikarditlerde zarlar arasında iltihap toplanır ve bu durum pürülan perikardit olarak adlandırılır. Perikarditler bazen kalp krizi sonrası kas hasarlanmasına bağlı olarak krizden sonraki haftalar içinde karşımıza gelebilir. Kalp cerrahisi sonrasında da bu durumla karşılaşılabilir. Dressler sendromu olarak adlandırılan bu durum otoimmun bir hastalıktır. Perikarditin diğer sebepleri:

·         Yaygın Sistemik inflamatuar hastalıklar; lupus, romatoid artrit gibi

·         Travma; trafik kazaları gibi

·         Diğer hastalıklar; böbrek yetmezliği, AIDS, tüberküloz ve kanser gibi

·         Bazı ilaçlar; kan inceltici ilaçlar, antibiyotikler, antiaritmikler, epilepsi ilaçları gibi bazı ilaçlar.

Bazen hiçbir neden saptanamadan perikardit gözlenir, buna idiyopatik perikardit adı verilir.

Ne zaman doktora başvurmalı 

Perikarditin herhangi bir bulgusu mevcutsa hemen doktora başvurmalısınız. Ne kadar erken başvurulursa o kadar erken tanı konur ve tedavi uygulanır ve hastalığın riskleri o kadar elimine edilmiş olur.
 

Tanı 

Doktorunuz ayrıntılı bir öykü alacak ve muayene yapacaktır, perikarditten şüphelenirse yakın zamanda grip benzeri bir hastalık geçirip geçirmediğinizi sorgulayacaktır. Daha sonra aşağıdaki testler uygulanabilir:

·         Göğüs grafisi

·         Elektrokardiyografi (EKG)

·         Ekokardiyografi

·         Bilgisayarlı tomografi (BT)

·         Manyetik rezonans görüntüleme (MR)

 

Komplikasyonlar 

Perikardit komplikasyonları şunlar olabilir:

·         Konstüriktif perikardit: uzun süreli perikardit söz konusu olanlarda veya tekrarlayan perikardit vakalarında kalıcı bir kalınlaşma, hasar, büzülme gibi durumlar perikarda gözlenebilir. Bu perikardın esnekliğini ve dolayısıyla kalbin pompalama gücünü bozar. Dolayısıyla bacaklarda, karında şişmeler ve nefes darlığına yol açabilir.

·         Kardiyak Tamponad: perikarda çok fazla sıvı toplanması neticesinde kalp yeteri kadar kasılıp gevşeyemez ve kalp fonksiyonları bozulur. Tedavi edilmezse öldürücü olabilir.

Erken tanı ve tedavi komplikasyonların görülme riskini azaltır.
 

Tedavi 

Perikarditlerin tedavisi altta yatan hastalığa bağlı olarak değişecektir. Hafif perikarditler kendiliğinden iyileşebilir. Ancak şiddetli perikarditlerin tedavisinde hastaneye yatırma da söz konusu olmaktadır. 

İstirahat ve ilaç tedavisi: Hastalık iyileşene kadar doktorlar genellikle istirahat tavsiye ederler. Bu süre içinde ağrı ve iltihabı azaltmak için antienflamatuarlar başlanır. Eğer ağrı çok şiddeti ise morfin başlanması da gerekebilir. Perikarditlerin akut evresi tipik olarak 1-3 hafta sürecektir. Perikardit geçiren her 5 kişiden birinde tekrarlama söz konusudur ve tekrarlama genellikle ilk 1 ayda olmaktadır. Tekrarlayan perikardit epizodları genellikle kolşisin isimli ilaçla tedavi edilir. 

Hastaneye yatma: Doktorunuz kardiyak tamponaddan şüphelenirse hastaneye yatmanızı ve perikardiyosentez olarak adlandırılan bir işlem uygulanmasını önerebilir. Bu işlemde steril bir iğne veya katater yardımıyla perikard boşluğuna girilerek artmış sıvı boşaltılır. Eko veya ultrason önderliğinde yapılan bu işlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Bu boşaltma işlemi birkaç kez tekrarlanabilir. Eğer perikarditte kalıcı bir deformasyon söz konusuysa perikardiyektomi denilen cerrahi girişime ihtiyaç duyulabilir. Perikardın çıkarılması şeklinde yapılan bu uygulama sonrasında kalp tekrar eski fonksiyonlarına kavuşacaktır. Eğer bakterilerin neden olduğu bir perikardit söz konusuysa antibiyotik tedavisi ve iltihabın boşaltılması işlemleri uygulanabilir. 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   kalp ve damar tıkanıklığı   kalp ve damar   kalp damar cerrahisi   göğüs hastalıkları   damar tıkanıklığı
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com