KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Miyokardit

 

Miyokardit

Kalp duvarının kalın kas katmanının (miyokardın) iltihaplanmasına miyokardit denir. Pek sık rastlanmayan bu hastalığın en önde gelen bulguları göğüs ağrısı, anormal kalp atımı ve kalp yetmezliği şikayetleridir. Miyokardit şiddetli ise kalp zayıflar ve pompalama fonksiyonunda azalma ve pıhtı oluşum eğilimleri ortaya çıkar. Miyokardit genellikle virüsler tarafından oluşturulan bir enfeksiyon hastalığıdır. Her yaşta ve genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sıklıkla karşımıza çıkar. Tedavi genelde altta yatan hastalığa bağlıdır.

 

Bulgular 

Hastalığın şiddetine bağlı olarak bulgular değişebilir. En sık rastlananlar:

·         Şiddetli göğüs ağrısı

·         Hızlı ya da anormal kalp atımı, ritim bozukluğu

·         Özellikle fiziksel aktivite sırasında nefeste daralma

·         Vücutta sıvı toplanması, bacaklara, ayaklarda ve bileklerde şişme

·         Yorgunluk

 

Rastlanabilen diğer bulgular şunlar olabilir:

·         Baygınlık, ani bilinç kaybı

·         Viral enfeksiyon varlığı ile ilgili baş ağrısı, vücut ağrısı, eklem ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, ishal gibi bulgular

Miyokardit, kalbin etrafını çeviren zarın (perikard) iltihabı olan perikardit ile birlikte gözlenebilir. Perikarditler göğsün ortasında şiddetli ağrıya neden olur. 

Çocuklarda miyokardit gelişince şu bulgular ortaya çıkar:

·         Yüksek ateş

·         Ağız tadının kaybolması

·         Nefes alma güçlüğü

·         Deride renk kaybı, grileşmeler oluşması

 

Nedenler 

Yıllar öncesinde romatizmal ateş miyokarditlerin en önde gelen nedeniydi. Ancak günümüzde başka nedenler öne çıkmaktadır ve miyokarditler bazı durumlara ikincil olarak gelişmektedir. 

·         Virüsler: miyokarditlerle en çok ilgisi olan virüs koksaki-B virüsüdür. Ancak adenovirüsler, parvovirüs B-19, ekovirüs, influenza virüs, Ebstein-Barr virüs ve rubella virüsü de miyokardit yapabilir. AIDS etkeni olan HIV virüsü de direk kalp kasını etkileyebilir.

·         Bakteriler: Stafilokokus aureus (aynı zamanda en sık endokardit etkenidir), Borrelia Burgdorferi (Lyme hastalığı etkenidir), Korinobakterium Difteria (difteri etkenidir) miyokardite neden olur.

·         Parazitler: Trepanazoma cruzi ve toksoplazma gibi parazitler miyokardit yaparlar. Ayrıca kalp yetmezliğinin en sık parazitöz nedeni olarak karşımıza çıkan Chagas hastalığı da miyokardite neden olabilir.

·         Mantarlar: kandida, asperjillus ve histoplazma miyokardit yapabilir ama bu durumlar nadirdir.

Miyokarditler aşağıdaki durumlarda da ortaya çıkabilir:

·         Bazı kimyasallara maruz kalma: arsenik ve hidrokarbonlar gibi

·         Alerjik ve toksik reaksiyona neden olan ilaçların kullanılması: penisilin, sulfanamidler gibi antibiyotikler, kokain gibi maddeler bu grupta yer alır.

·         Sistemik hastalıklar: lupus, bağ dokusu hastalıkları, Wegener Granülomatozis gibi nadir enflamasyon hastalıkları gibi hastalıklar

 

Ne zaman doktora başvurmalı? 

Miyokarditin herhangi bir bulgusu varsa doktora başvurmak gerekir. Özellikle göğüs ağrısı, nefes darlığı varsa hemen doktora gitmek uygundur. Bulgular şiddetli ise acil servise başvurmak gereklidir.

 

Tanı 

Eğer yakın zamanda geçirilmiş viral bir enfeksiyon öyküsü varsa doktorunuz miyokarditten şüphelenebilir. Ayrıntılı öykü ve muayene sonrasında tanının netleştirilebilmesi için aşağıdaki testleri isteyecektir:

·         EKG

·         Göğüs grafisi

·         Ekokardiyografi

·         Kan testleri

·         Kalp kateterizasyonu ve biyopsisi

 

Komplikasyonlar 

Miyokardit şiddetli ise kalp kasları kalıcı olarak hasar görebilir. Kalbin pompalama kuvveti zarar gördüğünde kalp yetmezliği ortaya çıkar. Pıhtı oluşumu kolaylaşır ve bu da inme, kalp krizi gibi hastalıklara zemin hazırlar. Şiddetli miyokarditler kalp ritim bozukluklarına, ciddi aritmilere ve hatta ani ölümlere neden olabilirler.

 

Tedavi 

Miyokarditlerin tedavisinde öncelikle altta yatan hastalık iyileştirilmelidir. Ancak miyokardite en sık neden olan koksaki-B virüslerine yönelik bir tedavi mevcut değildir. Yapılacak olan ağrının kesilmesi ve diğer bulguların giderilmesine yönelik semptomatik tedavidir. Neden bakteriyel ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı viral nedenler kortizon tedavisine yanıt verebilirler. Bu tedavi süreçlerinde istirahat önerilir. Ancak iyileşme sağlandıktan sonra daha aktif bir yaşam tarzı, düzenli egzersizler, tuzdan kısıtlı diyet, alkol, sigara ve aşırı egzersizden kaçınılması önerilmektedir. 

Eğer kalp ritim bozuklukları söz konusuysa bunların tedavisi için hastaneye yatmak, ilaçla tedavi; ACE inhibitörleri, beta blokerler, diüretikler, dijitaller uygulanabilir. 

Miyokarditlerin pek çoğu başarı ile tedavi edilebilmektedir. Bulgu vermeyen hastalıklar kendiliğinden iyileşebilmekte, bulgu verenler tedaviye hemen ve dramatik yanıt vermektedir. Ancak bazı durumlarda dikkatli olmak ve agresif tedavi uygulamak gerekir. Çok ciddi durumlarda uygulanabilecek agresif tedaviler şöyle özetlenebilir:

·         Kalbin pompalama fonksiyonu çok bozulmuşsa damardan ilaç verilerek tedavi

·         Aort içerisine pompa yerleştirilmesi

·         Yapay kalp uygulamaları

·         Kalp nakli

Kalıcı zarar görmüş hastalarda ömür boyu sürecek tedavilere gereksinim duyulabilir.

 

Korunma 

Miyokarditten korunmanın belli bir yolu yoktur. Genelde bu hastalığın riski de düşüktür. Ancak genel olarak kalp hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler burada da geçerlidir. Ayrıca korunmak için yapılması gerekenleri şöylece özetleyebiliriz:

·         Grip benzeri viral hastalık geçiren kişilerden uzak durmak

·         Genel temizlik kurallarını uygulamak; sıklıkla el yıkamak ve yaşadığımız ortamları temiz tutmak

·         Riskli hareketlerden kaçınmak: AIDS ten ve madde bağımlılığından uzak durmak gibi

·         Gerekli aşıları yaptırmak: grip aşısı veya uzak memleketlere seyahatlerde gerekli aşılar gibi.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   kalp ve damar tıkanıklığı   kalp ve damar   kalp damar cerrahisi   göğüs hastalıkları   damar tıkanıklığı
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com