KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Damar Sertliği

 

Damar Sertliği Nedir?

Atardamarların iç tabakasının değişik nedenlerden dolayı fonksiyonunun bozulması veya hasarı sonucu kolesterol, kireç, bazı kan elemanlarının damarın iç ve orta tabakasında birikerek damarın sertleşmesi, daralması (plak) ve daha sonrada tam tıkanmasıyla ortaya çıkan yaygın bir damar hastalığıdır.

Batı toplumlarında tüm ölümlerin % 40 ila 50'si damar sertliği sonucudur. Bu oran vücuttaki her türlü kanserlere bağlı ölümlerin toplamının iki katından fazlası demektir. Yaşayan hastalarda da çok önemli sakatlıklara neden olmaktadır. Bu sakatlıkların da yarattığı sosyoekonomik sorunlar çok büyük boyutlara ulaşmaya başlamıştır.

Damar sertliğini ortaya çıkaran risk faktörleri nelerdir?

Damar sertliğinin ortaya çıkmasında veya ilerlemesinde etkili olan birçok faktör vardır. Damar sertliğini olumsuz etkileyen faktörler şöyle özetlenebilir:

·Yüksek yaş (50 yaşın üzeri)

·Cins faktörü - erkek

·Kalıtım (ailede damar sertliği)

·Yüksek tansiyon

·Erken veya daha sonra ortaya çıkan  diyabet

·Sigara kullanımı

·Yüksek kolesterol seviyesi

·Az hareket ve obezite

 

Damar sertliği hangi damarları tutar ve bulguları nelerdir?

Kalp damarlarını tutarsa; kalp ağrısına (anjin), enfarktüse, boyun damarlarını tutarsa; geçici veya kalıcı inmeye, böbrek damarlarını tutarsa; tedavisi zor yüksek tansiyona veya böbrek yetmezliğine; karın veya göğüs içi büyük damarı tutarsa balonlaşma (aort anevrizması) ve patlamaya; bacak damarlarını tutarsa yürüme ağrısına, yaraya, gangrene ve bacak kaybına neden olabilir. Belirtiler ortaya çıkmadan önce tanı konulabilirse tedavi ile inme, böbrek yetmezliği, anevrizma ve bacak sorunları önlenebilir.

Kalp damarlarındaki damar sertliğine bağlı anjini olan veya kalp enfarktüsü geçirmiş hastalarda boyun, böbrek ve bacak damarlarının tutulma oranı nadir değildir.

Varis hastalığının damar sertliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Nadiren ileri vakalarda bacakta kapanmayan yaraya neden olsa bile genellikle kozmetik problem ve bacaklarda şikayet dışında büyük bir tıbbi sorun yaratmaz.

 

Damar sertliği ne sıklıkla görülür?

Batı ülkelerinde her yıl 1000 kişiden 6 kişi ani kalp krizi geçirmektedir. Bunun yanı sıra 1000 kişiden 7 sinde henüz şikayet göstermemiş kalp damar sertliği bulunmaktadır. Bu hastalarında en az % 30 unda diğer damarlarda (boyun, aort, böbrek ve bacaklar) hastalık bulunduğu gösterilmiştir. Kalp damarlarından şikayeti olan hastaların damar cerrahi merkezlerinde diğer damarlarının incelenmesi, yani damar sertliği taramasına girmesi batı ülkelerinde damar cerrahları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yine Batı ülkelerinde, her yıl 1000 kişiden 3-4 kişi inme geçirmektedir. Bu hastaların % 25 inde inme nedeni boyun damarlarında olan damar sertliğine bağlı aşırı darlıktır.

Aort anevrizması ve böbrek damarlarında darlık ise 60 yaşın üzerindeki insanların % 6-8 inde görülmektedir. Bacak damarlarındaki darlık ve tıkanıklıklar, 55 ile 74 yaş gurubunda % 15 oranında ortaya çıkmaktadır.

 

Damar sertliğinin erken tanısı nasıl konur?

Kalp dışı damar sertliği ve aort anevrizmasının erken tanısı için en uygun yöntem damar ultrasonudur. Kısa sürede ağrısız yapılan bu inceleme tecrübeli ellerde çok güvenilir sonuç vermektedir.

 

Erken tanı sonucu damar sertliğinin tedavi sonuçları nasıldır?

Damar ultrasonu ile erken dönemde tespit edilirse çoğunlukla ilaç tedavisi ve risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıyla ameliyata gerek kalmaz. Bu şekilde kontrol altında bulunan hastalardaki beklenen yaşam süresi neredeyse damar sertliği olmayanlar kadar uzun olabilir.

İlerlemiş vakalarda boyun, böbrek, aort ve bacak damarlarına gerekirse uygulanan cerrahi veya balon girişimlerin sonuçları tecrübeli merkezlerde çok yüz güldürücüdür.

 

Damar sertliğine yakalanmamak için ne yapmamız gerekir?

Sigara içmemek, egzersiz, dengeli Akdeniz tipi diyet ve kiloların verilmesi bizleri hastalıktan koruyacaktır. Hareketlilik, damar sertliğinden korunmada ve yakalananlarda da hastalığın ilerlememesi için alınacak en önemli tedbirlerden biridir. Yüksek tansiyonun diyabetin ve yüksek kolesterolün erken tanı ve tedavisi de korunma açısından çok önemlidir. Bu önlemler, erken veya geç belirtileri ortaya çıkmış hastalarda mutlaka uyması gereken çok önemli hususlardır. Genetik yatkınlık olsa bile, bu önlemler ya hastalığın çok geç çıkmasına ya da çıksa bile daha iyi seyretmesine yardımcı olacaktır.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   kalp ve damar tıkanıklığı   kalp ve damar   kalp damar cerrahisi   göğüs hastalıkları   damar tıkanıklığı
   Damar sertliği belirtileri   damar sertliği tedavisi   kalp damar sertliği   damar sertliği nedir
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com