KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Hastalıklar_Miyom

Miyom

Rahim de kas ve bağ dokusundan kaynaklanan iyi huylu kitleye miyom denir.

Kadınların neredeyse % 20 sinde görülür, tek bir odak olabileceği gibi birden fazla da olabilir.

Miyom yaş ilerledikçe büyüyebilir, menopoz ile genellikle küçülme görülür.

Miyom kimlerde görülür?

Miyom sıklıkla 30-40 yaş grubu kadınlarda görülür.

Ergenlik çağından önce bir kızda miyom görülmesi enderdir.

Bir kadında miyom neden olur?

Bazı kadında miyom gelişirken bazısında olmaz, bunun sebebi henüz net değil.Anne, kız kardeş veya abladan birinde miyom saptanması, diğerlerinde görülme ihtimalini artırır, bu yüzden hastalığın kalıtsal yönünün güçlü olduğu düşünülür.

Genç yaşlarda gelişen miyom menopozdan sonra hızla geriler, bu nedenle miyom ve östrojen hormonu arasında bir ilgi olduğu düşünülür. Yine gebelik döneminde artan östrojen hormonu salgısına bağlı olarak miyom büyüme gösterir. Gebelikten sonra miyom da hızla küçülme olması da bu görüşü doğrular niteliktedir.

Miyom rahimde nerelerde görülür, tipleri nelerdir?

Miyom rahmin sınırları içerisinde yer alır. Bir kadında tek bir miyom bulunabileceği gibi, çok fazla sayıda miyom da beraberce bulunabilir.

Miyom yalnızca 1 santimetre kadar küçük çapta olabileceği gibi çapı 20-30 santimetreyi geçen miyomda görülebilir. Miyom konum itibarıyla en sık rahim içinde gömülü olarak yer alır(duvar içi miyom). Daha az olarak rahmin dışına doğru büyüyecek şekilde, rahim iç tabakasına doğru büyüyecek şekilde veya rahmin yanlarında bulunabilir.

Miyom ne gibi belirtilerle karşımıza çıkar?

Miyom sıklıkla belirti vermez ve genellikle rastlantısal olarak jinekolojik muayenede saptanır.

Duvar içi miyom rahim iç tabakasını tahriş ederek düzensiz ve fazla kanamalara ve düşüklere yol açabilir. Duvar dışı gelişen miyom hiçbir belirti vermeyebilir. Miyom ufak olduğunda sıklıkla belirti vermez ancak çok büyük olduklarında etraf dokularda yaptıkları basıya bağlı belirti verebilir. İdrar torbasına baskı yapan bir miyom sık idrara çıkma şikayetlerine neden olabilir. Kalınbağırsağa baskı yapan bir miyom ise kabızlık şikayetine neden olabilir.

Miyom eğer hızlı büyürse kendisini besleyen kan damarlarının yetersiz kalması sonucu dejenerasyon adı verilen yapısal değişikliğe uğrar, bu durum ani başlayan şiddetli ağrıların hissedilmesine yol açar(Bu duruma gebelik halinde rastlanır).

Miyom saptanan bir kadında cerrahi sonrası gebelik olabilir mi?

Miyom saptanan bir kadında gebelik oluştuğunda düşük, erken doğum, gelişme geriliği riskleri vardır. Bu nedenle gebe kalmadan önce miyomektomi planlanır. Cerrahi sonrası gebelik oluşabilir ve bahsedilen riskler ortadan kalkmış olur.

Miyom ve gebeliğin etkileri 

Gebelik esnasında miyom genellikle büyür. Gebelikte dejenerasyon genellikle 2. ve 3. aylık periyotta olur. Şiddetli ağrılar ve rahimde hassasiyet ortaya çıkar. Yatak istirahati ve ağrı kesiciler verilerek tedavi edilir.

Cerrahi tedavi tercih edilmez; çünkü gebede yapılacak miyomektomi aşırı kanamaya yol açabilir. 

Miyom zamanla kansere döner mi?

Miyom iyi huylu bir kitledir, nadiren kansere döner. Ancak Miyom kaynaklı gelişen kanser oldukça kötü seyirli seyreder.

Miyom tanısı nasıl konur?

Miyom tanısı jinekolojik muayenede ve ultrason ile konur.

Miyom tanısı alan bir kadında tedavi planı nedir?

Her miyom tanısı alan kadın ameliyat olacak diye bir şey yoktur.

Genel olarak kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, belirti veren miyom saptanırsa ameliyat ön plana geçer. Yine kısa sürede hızlı büyüyen, dejenerasyon gösteren miyom olgusunda kanser riski nedeniyle ameliyat düşünülür.

Eğer miyom fazla büyük değilse, menopoz dönemine yakın kadında takip yolu seçilir.

Gebelik planlayan bir kadında miyom saptanırsa, yeri ve büyüklüğüne göre cerrahi planlanır.

Miyom için yapılan cerrahi teknikler nelerdir?

Miyom saptanan kadının çocuk sahibi olup olmaması, çocuk arzusunun devam edip etmediğine göre cerrahi teknik değişir.

Ailesini tamamlamış ve çok sayıda miyom saptanan kadınlarda önerilen tedavi şekli rahmin tümüyle alınmasıdır.(histerektomi)

Çocuk planlanıyorsa, uygun olgularda rahim yerinde bırakılır ve cerrahi olarak sadece miyom çıkarılır, buna miyomektomi denir.

Miyom için ilaç tedavisi var mıdır?

Miyom tedavisinde hormon baskılayıcı ilaçlar kullanarak  küçülme sağlamak mümkündür. Bu baskılayıcı ilaçlar kadında suni menopoz yaratarak etkili olurlar, ancak faydaları tartışılmalıdır.
 
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   rahim hastalıkları   kadın hastalıkları ve   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları hastanesi   kadın doğum hastalıkları    kadın doğum    kadın doğum   çocuk hastalıkları   ana çocuk sağlığı
   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları merkezi   kadın hastalıkları hastanesi   kadın hastalıkları doktorları   kadın hastalıkları doğum   kadın hastalıkları   kadın doktorları   kadın doğum hastanesi   kadın doğum   çocuk hastalıkları 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com