KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Vajinit, Vajinal Akıntı

 

Vajinit, Vajinal Akıntı

Hemen hemen her yaşta kadında görülebilen vajinitin en önemli belirtileri şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrıdır.

Az miktarda berrak veya bulanık beyaz sıvı akışı kadının vajinasında normal bir durumdur. Bu sıvı vajina dokusunu ıslak ve sağlıklı tutar. Normal durumlarda vajinada bakteriler ve mantarlar gibi çeşitli organizmaları denge içinde bulunur ve normal işlev görür. Ancak antibiyotikler, hormonal dengedeki değişiklikler, gebelik, vajinal duşlar, menopoz gibi bazı faktörler vajinanın normal dengesini bozabilir.
 

En Çok Görülen Vajinit Nedenleri:

• Bakteriyel vaginosis (Gardnerella vaginiti, non-spesifik vajinit)

• Mantar enfeksiyonları

• Trikomonas enfeksiyonları

• Atrofik Vajinit Bakteriel vaginosis (non-spesifik vajinit) kadınlarda en sık karşılaşılan akıntı sebebidir.

Enfeksiyon "Gardnerella vaginalis" denen mikrobun vajina içerisinde aşırı çoğalması ile oluşur. Belirtilerin başında bol miktarda beyaz - gri hafif sarımsı vajinal akıntı ve akıntının kötü kokmasıdır. Koku özellikle cinsel ilişki esnasında ve adet günlerinde çoğalır. Bir diğer akıntı nedeni vajinada mantar enfeksiyonudur.

En önemli belirtileri belirgin kaşıntı ve tahriş edici bir akıntıdır. Vajinadaki mantar enfeksiyonuyla birlikte genellikle dış genital organlarda da enfeksiyon görülür. Hastalık bazı durumlarda üretra denilen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya neden olabilir. Sıkça görülen diğer belirtiler arasında cinsel ilişkide yanma ve ağrı da yer alıyor.

Mantar enfeksiyonunda görülen vajinal akıntı beyaz süt kesiği biçimdedir ve vajina duvarına yapışır. Hastalık genellikle Candida adı verilen mikroskobik mantarın vajina içerisinde aşırı çoğalması sonucunda gelişir. Candida enfeksiyonları en çok antibiyotik kullanımı sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında görülür. Bunların dışında vücut direncinin düştüğü durumlarda, kanser tedavisi esnasında ve AIDS hastalarında daha çok meydana gelir.

Atrofik vajinit akıntı ve vajinal tahrişe neden olmasına rağmen enfeksiyon sonucunda oluşmaz. En çok emzirme esnasında ve menopozdan sonra kadın hormon düzeylerinin düştüğü durumlarda vajinada kurulukla meydana gelebilir. Belirtiler kuruluk ve yanmadır.
 

Vajinitten Korunma Yöntemleri

Mantar nemli ortamlarda geliştiğinden genital bölgenin kuru tutulmasına dikkat etmek gerekir. Islak mayoyla oturmamak, pamuklu iç çamaşırı giymek, giyinmeden evvel genital bölgenin iyice kurutulması gibi önlemler alınabilir. Tuvalet temizliğinde bağırsakta bulunan bakteri ve mantarların vajinaya geçmemesi için önden arkaya doğru silinmeli. Alerjik vajinite yol açtıklarından kokulu, parfümlü tuvalet kağıdından, kokulu ve renkli sabundan, deodoranttan uzak durmak gerekir. Köpüklü banyo, hijyenik kadın spreyleri kullanılmamalı. Vajinal duş yapılmamalı.
 

Vajinit Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Vajinit tedavisi hastalığa açan faktöre göre uygulanır. Tedavi ağızdan alınan hap veya vajinaya uygulanan bir krem, tablet veya jel şeklinde olabileceği gibi bazı vakalarda eşin de tedavi olması gerekir. Tedavinin tamamlanabilmesi için belirtiler kaybolsa bile ilaçların alınmasına devam edilmeli. İlaçlar konusunda mutlaka doktorun talimatına uyulmalı çünkü belirtinin kaybolması enfeksiyonun tedavi edildiği anlamına gelmez. Ayrıca belirtilerin yeniden başlamasına ve bu kez başka tedavilerin uygulanmasına neden olabilir. Bakteriyel vajinitin tedavisinde antibiyotik önerilir. Cinsel yolla geçen vajinitte eşin de tedavi edilmesi gerekir. Sıkı ve nem tutan iç çamaşır kullanmak gerekir. Mantar enfeksiyonu tedavisinde antimantar ilaç kullanılır. Tedavi sırasında cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

 

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   rahim hastalıkları   kadın hastalıkları ve   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları hastanesi   kadın doğum hastalıkları    kadın doğum    kadın doğum   çocuk hastalıkları   ana çocuk sağlığı
   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları merkezi   kadın hastalıkları hastanesi   kadın hastalıkları doktorları   kadın hastalıkları doğum   kadın hastalıkları   kadın doktorları   kadın doğum hastanesi   kadın doğum   çocuk hastalıkları   vajinit nedir   vajinit tedavisi   vajinit belirtileri   vajinit mantar   bakteriyel vajinit   vajinit tedavi   atrofik vajinit
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com