KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Premenstruel Sendrom (PMS)

 

Premenstruel Sendrom (PMS)

Premenstrüel sendrom; adetten hemen önceki dönemde yaşanan sinirlilik, gerilim, gerginlik, duygusal labilite, depresyon, baş ağrısı, göğüs gerginliği ve karında gaz şikayeti gibi bir çok yakınmayı içine alan ve yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur.

Premenstruel sendrom kısaca "PMS" olarak ifade edilmekte ve "adet öncesi gerginlik" veya "adet öncesi gerilim sendromu" olarak da bilinmektedir.

Yani PMS tanısının konabilmesi için adet öncesi dönemde görülen şikayetlerin normal yaşam aktivitesinde değişikliklere neden olması gerekmektedir.

Şikayetler tipik olarak; adet periyodunun "luteal faz"ı sonlarında, yani adetten önceki yaklaşık 5-7 günlük dönemde başlar, adetten hemen önce şiddetlenir ve adetle birlikte kaybolur.

PMS ileri düzeyde ise tüm adet süresince de devam edebilir. Hatta bazı durumlarda sinirsel gerginlikler yumurtlama döneminde de görülebilmektedir.

Premens gerilimin nedenleri nelerdir?

Mens(adet) öncesi gerilimin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte adet periyodu boyunca kan dolaşımındaki hormonlardaki değişikliklere bağlanmaktadır.

PMS tanısı nasıl konur?

Premenstruel sendromda tanı için en güvenilir yol, 2-3 ay süre ile şikayetleri kaydetmek ve şiddetlerini skorlamaktır. Şikayetler fiziksel ve ruhsal olarak ayrılmalı ve ne zaman başlayıp ne zaman bittiği düzenli şekil de kaydedilmelidir. Tanı için objektif kriter veya testler maalesef mevcut değildir.

Premenstruel sendromu olan kadınların yakınmaları farklılıklar gösterir. Bir kadında sinirlilik belirginken bir diğerinde göğüslerde gerginlik ve ağrı hissi ana şikayet konusu olabilir. Benzer şekilde aynı kadında, her adet öncesi dönemindeki yakınmalar da değişebilir.

Yine, PMS’de görülen şikayetler değişik kültürlerde değişik şekillerde olabilir. Örneğin; uzak doğulu kadınlarda en sık ağrı şikayetleri olurken, gelişmiş batı toplumlarında depresyon en sık karşılaşılan bulgudur.

Kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen ve her ay görülen bir grup yakınmalar, kadının kendine olan güvenini yitirmesine ve yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir.

Adet öncesi dönemde pek çok şikayet (semptom) oluşabilir. En sık olarak:

Baş ağrısı ve migren atakları

• Bulantı, kusma

• Depresyon

• Duygusal labilite (kırılganlık)

• Hafıza kaybı (amnezi)

• Kolay öfkelenme, sinirlilik (anksiyete)

• Ajitasyon (Etrafa sataşma)

• İntihar ve suç işlemeye eğilim

• Konsantrasyon güçlüğü

• Uykusuzluk

• Çarpıntı

• Denge bozuklukları

• Eklem ağrıları (artralji)

• Karında şişkinlik (distansiyon)

• Göğüslerde şişme ve ağrı (mastalji)

• Halsizlik

• Kabızlık (konstipasyon)

• Kasıklarda ağrı (pelvik ağrı)

• Kilo alma (vücutta sıvı tutulumuna bağlı)

• İştah artması (blumia) veya azalması (anoreksia)

• Ödem ve şişkinlikler

• Sıcak basmaları

• Ses ve kokulara hassasiyet

• Sırt ve bel ağrıları

• Ciltte yağlanma ve sivilcelenme (akne) şikayetleri görülmektedir.

 

Adet Öncesi Gerginlikte Tedavi ve Korunma Yolları

Permenstruel sendromun nedeni tam bilinmediğinden kesin olarak tedavisi de yoktur.

Tedavide birçok yöntem kullanılmakta olup, temel prensip ovulasyonu (yumurtlama olayını) baskılayarak, kanda oluşan hormon değişikliklerini ayarlamaktır.  Bu amaçla en çok doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.

Ayrıca, tedavi şekli baskın olan semptomuna yönelik olmalıdır. Örneğin; vücutta sıvı toplanması ve şişme şikayeti varsa hafif etkili bir idrar söktürücü bu dönemde alınırken, yine bu dönemde tuz ve sıvı alımı kısıtlanmalıdır.

PMS sorunu yaşıyorsanız doğru beslenmeniz önemlidir!

Beslenmede;

 Az az ve sık sık yemek,

Özellikle adet öncesi dönemlerde şeker, kırmızı et, cips, fast food ürünleri, alkol, kafein (kahve, çikolata, kola gibi) ve donmuş yağ tüketiminin azaltılması

Yeşil sebze, meyve ve bakliyat tüketiminin arttırılmasına ağırlık vermek

Kalsiyumdan zengin diyete (süt ve süt ürünleri) önem vermek gereklidir.

PMS nedeni ile baş, bel, bacak veya kasık ağrısının ön plana çıktığı durumlarda naproksen, ibuprofen, mefanamik asit gibi ağrı kesiciler kullanılabilir.  Ancak Salisilik asit (aspirin), adet kanamasını arttırabileceği için bu dönemlerde alınmamalıdır.

Son yıllarda tıbbi literatüre geçen ve kendi deneyimlerimizle de PMS tedavisinde oldukça yararlı olduğunu gördüğümüz "Evening Primrose Oil"  ve "Agnus Castus" isimli bitkisel kökenli ilaçların kullanımları da artmaktadır. 

İleri düzey psikolojik problemler yaşayan kişilerde hipnoz tedavileri (hipnoterapi)  ve  psikolog desteği sağlanabilir.

 

 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   rahim hastalıkları   kadın hastalıkları ve   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları hastanesi   kadın doğum hastalıkları    kadın doğum    kadın doğum   çocuk hastalıkları   ana çocuk sağlığı
   premenstrüel sendrom tedavisi   premenstrüel sendrom nedir?   premenstrüel sendrom için   premenstrüel sendrom hastalığı   premenstrüel sendrom
   adet dönemi ve hastalıklar   Adet dönemi şikayetleri   Adet dönemi şikayetler   adet dönemi rahatsızlıklar   adet dönemi
   kadın hastalıkları uzmanı   kadın hastalıkları rahim   kadın hastalıkları merkezi   kadın hastalıkları hastanesi   kadın hastalıkları doktorları   kadın hastalıkları doğum   kadın hastalıkları   kadın doktorları   kadın doğum hastanesi   kadın doğum   çocuk hastalıkları   Adet düzensizliği nedenleri   adet belirtileri   adet düzensizliği için    adet gecikmesi   adet düzensizliği gebelik   adet düzensizliği sebepleri   adet düzensizliği tedavisi   doğum sonrası adet   adet düzensizliği nedir   adet söktürücü
   dismenore nedir?   sancılı adet
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com