KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1543

Paratiroid Hormon Bozukluğu

 
BİLİNMEYEN ORGAN: PARATİROİD
TANINMAYAN HASTALIK: HİPERPARATİROİDİ
 

Paratiroid bezi boyunda tiroidin hemen bitişiğinde sağında ve solunda ikişer tane olmak üzere dört adet bulunan ve parathormon adı verilen hormonu üreten bir bezdir.

Paratiroid hormonunun görevi kanda kalsiyum değerini sabit tutmak olduğundan bunu gıdalarla alınan kalsiyumun emilmesini sağlayarak ve gerektiğinde kalsiyum deposu olan kemiklerden eksik miktar kadar kalsiyumu söküp kana vermek suretiyle yapar.

Paratiroid bezinin en sık görülen hastalığı hiperparatiroididir. Dört bezden biri veya birden fazlasının kontrolsüz olarak parathormon salgılaması üzerine hormon kemikler üzerine etki eder, kemiklerden kalsiyumu sökerek kana verir ve kanda kalsiyum giderek yükselmeye başlar.

Bu durumun ilk etkisi kemiklerde başladığından hasta yaygın kemik ve adale ağrılarından şikayetçidir, sabahları dinç hissetmemek, sürekli yorgunluk hissi sık görülür. Bu şikayetler sıklıkla romatizmal hastalıklarda da görülebildiğinden gerek hasta gerek hekim uzun süre romatizma tedavisi uygular. Diğer önemli bir husus da bu halde yapılan kemik yoğunluğu ölçümlerinde kemik erimesi (osteoporoz) tespit edileceğinden hastaya bir de yanlış olarak kalsiyum verilir ve zaten yüksek değerlere çıkmış olan kalsiyum daha da yükselir.

Yüksek kalsiyumun kalp ve kalpte elektrik iletimi üzerine olumsuz etkisi önemlidir. Özellikle 12mg/dl üzerindeki değerlerde hastalarda ritm bozukluğu, çarpıntı, hipertansiyon ve daha ileri hallerde ani kalp durması görülebilir. Bu durumdaki hastaların acil olarak bir hastaneye yatırılmaları ve hızla kalsiyum değerlerinin ilaçla düşürülmesi gerekir.

Kanda kalsiyumun yükselmesinin diğer olumsuz tarafı böbreklere zarar vermesidir. Kadın hastalarda böbrek taşı özellikle tekrarlayan böbrek taşı tespit edildiğinde mutlaka kanda kalsiyum ve parathormon ölçülmeli ve taşın gerçek sebebi ortaya konmalıdır. Zira kanda yüksek devam eden kalsiyum taş tedavi edilse veya kırılsa bile tekrarlayacaktır.

Yüksek kalsiyum değeri ayrıca gastrit ve ülser gibi hazım sistemi şikayetlerine sebep olurken, özellikle depresyon gibi psikolojik bozukluklara da yol açar.

Tüm bunlardan anlaşılacağı gibi hiperparatiroidi birden fazla sistemi etkileyen ve birçok hastalığın belirtisinin arkasına gizlenen sinsi bir hastalıktır.

Tanıda kalsiyum ve parathormon yüksek bulunduktan sonra boyun ultrasonografisi ve paratiroid sintigrafisi ile hasta bezin yeri bulunur.

Cerrahi olarak hastalıklı bezin çıkartılması ile hastanın şikayetleri dramatik olarak birden düzelir, kemik ve kas ağrıları kaybolur, hazım sistemi ve psikolojik bozukluklar bazen saatler içinde kaybolur.

Ameliyat boynun yanında 2,5 cm lik bir kesi ile yapılır ve hasta aynı gün evine gidebilir.

Paratiroid ameliyatlarının başarısı şu 5 faktöre bağlıdır.

1. Teşhisin laboratuar yöntemleri ile kesinleştirilmesi (kanda ve 24 saatlik idrarda kalsiyum, serum parathormon düzeyi)

2. Görüntüleme yöntemleri ile hasta bezin yerinin lokalizasyonu

3. Cerrahın deneyimi

4. Ameliyatta çıkartılan bezin paratiroid bezi olduğunun patolojik olarak ameliyat sırasında doğrulanması

5. Ameliyatta hızlı parathormon ölçümü yapılarak başka hasta bez olmadığının ameliyat sırasında doğrulanması

 

Yazdır

 
 
İlgili Haberler
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı
• devamını oku
Tüm Haberler
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   yıkıcı metabolizma   yapıcı metabolizma   metabolizma ve çeşitleri   metabolizma hastalıkları   metabolizma   hormon tedavisi   hormon hastalıkları   endokrinoloji
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com