KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1540

Ergenlikte Ayak Bakımı

 
Ayak Bakımı

Ayaklar, dik durabilmemizi sağlayıp bütün gün vücudumuzu taşırlar. Ayak dertlerinin birçoğu fazla dar, burnu sivri, topuğu yüksek ayakkabıları giymekten oluşur. Ayakkabılarınızın tam ayağınıza göre olması gerekir. Başparmakla ayakkabının burnu arasında en az 1 cm boşluk olmalıdır. Ayaklar sabahları en küçük halindedirler, o yüzden ayakkabı almak için en doğru zaman akşam üstüdür.

 

Ayakları her gün sabunla köpürterek yıkayın ve sert kıllı bir fırçayla fırçalayın. Özellikle topuk kısmında ki sertlikleri gidermek için ponza taşını kullanabilirsiniz. Ayaklara, losyonla masaj yapmak çok iyidir. Hem kişiyi rahatlatır, hem de ayak derisi yumuşar. Ayaklara, talk pudrası sürün. Bu, nemi yok eder. Gece yatmadan önce ise ayaklarınıza vazelin sürün ve pamuklu çorap giyip yatın.


Yorgun ayakları dinlendirmek için, bir leğenin içine ılık su ve birkaç damla lavanta yağı koyun. Ayaklarınızı suyun içinde 15 -20 dakika bekletin. Ayrıca limon suyu da cildi yumuşatır ve ayakları dinlendirir.


Her on günde bir pedikür yapmanız gerekir. Tırnaklarınızı keserken dikkatli olmalısınız, tırnağın yanlış kesilmesi tırnak batmasına sebep olabilir. Çok sıkı, dar ayakkabılar giyilmesi de tırnakları rahatsız edip batmasını sağlayabilir.Günlük Ayak Bakımı

·         Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Dikkatli bir inceleme ile ayağınızda meydana gelebilecek değişiklikleri erken dönemde görebilirsiniz.

·         Ayağınızın taban ve üst kısmına bakın. Eğer alt kısımları rahat göremiyorsanız bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin.

·         Ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayak cildiniz hasarsız ve yumuşak olmasına özen gösterin.

·         Ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. Kabarcık oluştuğunda hemen hekiminize başvurun.

·         Ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına özen gösterin.

·         Sigara içmeyin.

·         Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

·         Düzenli egzersiz programınız olmalıdır. Yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

 

Ayak Banyosu

·         Ayak temizliğine özen gösterin.

·         Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin.

·         Uzun süre ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.

·         Ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, özellikle parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. Parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler.

·         Yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz.

·         Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.

 


Unutmayın! Güzel el ve ayağa sahip olmanın yolu temizlik ve bakımdan geçer.
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 ergenlik dönemi sorunları   gelişim dönemi   erkeklerde ergenlik dönemi   ergenlik dönemi sorunlar   ergenlik dönemi özellikleri   gelişim dönemi   ergenlik dönemi resimleri   ergenlik resimleri   ergenlik dönemi nedir   ergenlik dönemi kızlarda   ergenlik nedir   ergenlik sorunları
   saç bakımı   genç beylerde cilt bakımı   genç beylerde cilt   genç beylerde bakım
   el ayak bakımı   ayak tırnak bakımı   tırnak bakımı   ayak bakım   evde ayak bakımı   ayak sağlığı   ayak topuk bakımı   topuk bakımı 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com