KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1022

Erkek Sağlığı-Saç Bakımı

 

Saç bakımı konusu her ne kadar genel bir konu ve saç bakımında yaşanılan sorunlar da bir o kadar genel sorunlar olmakla birlikte bu konunun erkek ve bayanlarda da temelde bazı farklar gösterdiği bilinen bir gerçektir.

Öncellikle erkek ve bayan saç yapıları farklıdır. Bu durumun kullanılan saç bakım ürünlerine olan yansımasından dolayı erkek saç bakımı olgusunu farklı bir başlık olarak değerlendirmekte fayda var.

Günümüz erkeklerinde jöle kullanımı oldukça yaygın. Ayrıca saç uzunluğu konusunda da oldukça farklı uygulamalar görünmekte. Bunları bir potada eritecek olursak genel olarak bazı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Öncelikle erkeklere saç bakımı konusunda aşırı jöle kullanımından kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. En azından gerek olmadığı zamanlarda jöleden uzak durulması saçın hava alması bakımından önemlidir. Bununla birlikte eğer jölenin hayatınızda vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyorsanız saçınızı en azından belirli aralıklarla yıkamanız iyi olacaktır. Bu sayede jölenin saçınızda havasızlığa neden olmasının önüne geçebilirsiniz.

Saç uzunluğunun yapısına uygun olarak belirli aralıklarla saçınızı da kestirmeyi ihmal etmemenizde fayda var. Saçın tekrar canlanması ve sağlıklı olması için bir miktar kesilmesinde fayda olduğu bilinmektedir. Tabi saçınızı daha fazla uzatmayı düşünüyorsanız saç kesiminin sadece küçük düzeltmeler şeklinde olması sağlanabilir.

Tabi jöle ve saç uzunluğu konusu ile birlikte erkeklerde saç bakımı denilince akla gelen sorulardan birisi de saç yıkama mevzusudur. Saçın belli bir yağ oranının bulunması gerekli olduğu kabul edilen bir gerçek olmakla birlikte bunu korumanın önemi de daha iyi anlaşılacaktır. Onun için sık yıkamalarda şampuan kullanımına dikkat edilip aşırılıktan kaçınılmasında fayda vardır.

Erkeklerde saç bakımında bu konulara dikkat etmekle birlikte genel saç bakımı konusunda gösterilen hassasiyetlerin terk edilmemesi ve genel kurallara uyulması ise daha iyi ve sağlıklı saçlar için gereklidir.

Beyler bunları biliyor musunuz?

1-     Erkekler sürekli saç kesilince saçımızın daha dolgun daha güzel görüneceğine inanırız. Oysa sürekli saç kestirmek saçlarımıza zarar verir.

2-     Saçlarınızı fazla taramayın. Eğer ki şekil vermek istiyorsanız, ancak o zaman tarayın.

3-     Pahalı olmayan günlük kullanabileceğiniz vitamin alın.

4-     Plastik veya metal uçlu tarakları kesinlikle kullanmayın. Fırçalarınızın kalitesine dikkat edin.

5-     Doğal ve kaliteli saç bakım ürünlerini tercih edin. Piyasada ve çoğu alış-veriş merkezlerinde rastlanan kimyasalları tercih etmeyin. Örneğin içeriğinde silikon veya amonyum içeren saç bakım ürünlerini kesinlikle ve katiyen almayın, kullanmayın. Bu ürünleri aldığınız takdirde saçlarınız daha büyük tahribat ve zedelenmeye uğrayacaktır, dikkat ediniz!

6-     Kesinlikle uzun saçlı kişiler saçlarını bantlarla toplamasın. Saçlarınız için en uygun ortam rahat olmasıdır. Bu şekilde toplamalar saçınızı yıpratacaktır.

 

Erkeklerde bu artan saç bakımı talebi, uzmanların bu konu üzerinde daha fazla yoğunlaşmasına ve erkek berberlerinin sadece saç kesme işlerinin biraz değişmesine sebep olmuştur. Artık erkekler berbere sadece saç kestirmek için değil, saç bakımı yaptırmak için de gider olmuştur.

Kişiliğimizin bir parçası niteliğinde olan saçlarımız konusunda erkeklerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Saç bakımı konusunda az duyarlı olmamız sebebiyle erkeklerde saç dökülmesi bayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu sebeple erkekler için saç bakım ürünleri daha fazla üretilmektedir.

Şampuanlar

Anyonik, amfoterik gibi bileşenlerden oluşmasının yanında katyonik veya noniyonik bileşenler de içeren şampuanlar deri yüzeyine etkimek suretiyle saç gelişimini etkilemektedirler. Fakat duş sırasında şampuan kullanımının hemen ardından yeteri kadar durulanmayan saçlar, şampuanlardan olumsuz yönde etkilenecektir.

Bu sebeple saçlarımızı dış etkilere karşı temiz tutmak için kullandığımız ve sebum yüzeyine doğrudan etkiyen şampuanları durulamak konusunda dikkat etmeli ve saç tipimize uygun şampuanları kullanmalıyız. Kullandığımız şampuan koruyucu maddeler içermemeli, saç derisini besleyici özellikte olmalıdır. Özellikle dermokozmetik saç şampuanları hem katkı maddesi içermemesi hem de besleyici özelliğe sahip olmaları nedeniyle güvenle kullanılabilir.

Saç Bakım Ürünleri

Duş öncesi ve duş sonrası saç derisine ve sebum kısmına doğrudan etkileyen ve saç köklerini besleyen saç bakım ürünlerini birçok erkek kullanmaktadır. Saçlarımız kuru iken ya da ıslakken kullanılabilen bu saç bakım ürünleri saçlar için oldukça faydalıdır. Duş sonrası kullanılan eczanelerde bulabileceğiniz dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz önerilir…

 

Saç Dökülmesi:

Saç dökülmesi tıp dilinde “alopesi” olarak bilinir. Normal şartlarda her insandaher gün  saç dökülmesi meydana gelir. Günlük ortalama 50-100 saç kılı dökülür. Bundan fazla meydana gelen dökülmeler bazı faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Bunlardan bazıları  ilerlemiş yaş, ateşli hastalıklar, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün bünyeyi etkileyen hastalıklar saç dökülmesi nedenlerindendir.

Saç dökülmesi nedenleri

·         Stres

·         Deriden kaynaklanan hastalıklar

·         Bazı hastalıkların sonucu

·         Kalıtsal yatkınlık

·         Uygun olmayan saç bakımı

·         Uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı

·         Bazı ilaçların yan etkileri

 

Erkek tipi saç dökülmesi: En yaygın saç dökülmesi tipidir. Genelde ön taraftaki saç çizgisinin geri çekilmesi ve/veya tepedeki saçlarda incelme / azalma şeklinde görülür. Herhangi bir yaşta hatta ergenlik çağlarında bile başlayabilir. Bu durum; ailevi saç dökülmesi şekli, erkek hormonlarının varlığı ve ilerleyen yaşın birlikte etki etmesinden kaynaklanır.

Sikatrisiyel alopesi: Sikatsiriyel alopesi saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve fibrozisinden (yara dokusu oluşumu) kaynaklanmaktadır. Genellikle dairesel şekilde oluşurken, homojen bir şekilde yaygın olarak da görülebilir.

Travmaya bağlı saç dökülmesi: Bu tür saç dökülmesi herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Saçların çekiştirilmesi, aşırı sıcağa maruz bırakılması, saçların saç maşası veya fırça ile aşırı kıvrılması, saça kuvvetli kimyasal maddelerin sürülmesi(saç boyaları, spreyler gibi) gibi sebeplerden kaynaklanır.

Hastalık belirtisi olarak: Saç dökülmesi bazı hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu hastalıklardan bazıları; lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), hormon dengesizliği, sarkoidoz, kanserin cildi tutması (yayılması), ciddi beslenme bozuklukları (protein, demir, çinko veya biotin eksiklikleri). Bu tür beslenme yetmezlikleri özellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları çok ağır geçenlerde sık olarak görülebilmektedir.

İnfeksiyonlar ve infestasyonlardan kaynaklanan saç dökülmesi: Buradaki saç kaybı çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır.

Alopesi Areata: Saç kıran olarak da bilinen alopesi areata her iki cinsten genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. Çoğu vaka kendiliğinden iyileşir; yani gelip geçicidir ve özel bir tedavi gerektirmez. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, bu saç dökülmesinden, yalnızca saçları etkileyen bir otoimmün süreç sorumlu tutulmaktadır. Hastalarda genellikle madeni para büyüklüğünde, yani 2,5 santimetre çapında bir veya daha fazla dairesel alanda saç dökülmesi görülür.

Bunların dışındaki saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve stres, troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, infeksiyonlar,  genel anestezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler gibi etkenlerden kaynaklanır.

Saç dökülme tipinizi belirleyecek en doğru kişi bir cilt hastalıkları uzmanıdır. Bu teşhise göre de saç dökülmesinin tedavisi değişecektir. Doktorunuz, saç dökülmenizin hangi tipte olduğunu saptarken yapacağı fizik muayeneye ilave olarak, kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz hastalıkları, ailenizdeki bireylerde saç dökülmesi olup olmadığını, beslenme alışkanlıklarınızı ve saç bakım alışkanlıklarınızı araştıracaktır. Mantardan şüphelenilen durumlarda laboratuvar muayenesi için saçınızdan örnek alınabilir. Başka bir hastalığa bağlı olduğu düşünülüyorsa, kan tahlili gerekli olabilir.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 erkekler için sağlık bilgileri   sağlık için   erkeklerde sağlık   erkeklerde beslenme   erkeklerde kilo   erkeklerde sağlık ve spor
   temizlik ve bakım   kişisel temizlik   kişisel bakım ürünleri   kişisel bakım resimleri   kişisel bakım nelerdir   kişisel bakım nedir   kişisel bakım erkek   kişisel bakım araçları   kişisel bakım aletleri
   saçlar   saç modelleri   saç dökülmesi   saç bakımı oyunları   saç bakımı için   saç bakımı evde   saç bakımı bitkisel   saç bakım   erkek saç bakımı   doğal saç bakımı   cilt bakımı
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com