KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1540

Saç Temizliği ve Bakımı

 
Saç Temizliği ve Bakımı

Saçlar da baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden salgılanan maddeler yağlı yapıdadır. 

Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli biçimde yıkanmak gerekmektedir. Saçların fırçalanması dökülen saçlar, kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır. Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Kurulama işlemi de yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu durumda saçlı deri ve saçlar fazla sıcaktan olumsuz etkilenebilirler. 

Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler allerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır.

Saç diplerinde kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak yararlı olabilir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler. Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir.

 

Erkeklerde Saç Bakımı:

Değişmekte ve gelişmekte olan küresel dünyada Artık “sadece kadınlar kendine bakar, onlar bakımlı olmalıdır” gibi tabular yıkılmaya ve erkeğinde bakımlı olacağı anlaşılmaya başlandı. Tabi erkeklerin kişisel bakımları, bayanlarınki kadar teferruatlı olmasa da yinede çok önemli bir yeri var hayatımızda. Erkeklerde saç bakımı sanıldığından daha fazla önem sahiptir. Çünkü bir karşılaşma anında kişide ilk dikkati çeken şey saçlar olacaktır. Ki sadece dış güzellik açısından değil erkeklerin saç bakımı sağlık içinde büyük önem arz etmektedir. Neden derseniz erkeklerin en büyük sağlık sorunlarından birisi de her daim saç dökülmeleri olmuştur. Saç dökülmelerini engellemek erkeklerde saç bakımı yapmak, daha sağlıklı daha göze hitap eden saçlara kavuşmak için önerilerime kulak verin:

1-     Bildiklerimizi unutalım! Örneğin biz erkekler sürekli saç kesilince saçımızın daha dolgun daha güzel görüneceğine inanırız. Oysa sürekli saç kestirmek saçlarımıza zarar verir.

2-     Saçlarınızı fazla taramayın. Eğer ki şekil vermek istiyorsanız, ancak o zaman tarayın.

3-     Pahalı olmayan günlük kullanabileceğiniz vitamin alın

4-     Plastik veya metal uçlu tarakları kesinlikle kullanmayın. Fırçalarınızın kalitesine dikkat edin

5-     Doğal ve kaliteli saç bakım ürünlerini tercih edin. Piyasada ve çoğu alış-veriş merkezlerinde rastlanan kimyasalları tercih etmeyin. Örneğin içeriğinde silikon veya amonyum içeren saç bakım ürünlerini kesinlikle ve katiyen almayın, kullanmayın. Bu ürünleri aldığınız takdirde saçlarınız daha büyük tahribat ve zedelenmeye uğrayacaktır, dikkat ediniz!

6-     Kesinlikle uzun saçlı kişiler saçlarını bantlarla toplamasın. Saçlarınız için en uygun ortam rahat olmasıdır. Bu şekilde toplamalar saçınızı yıpratacaktır.

 

Saç bakımı konusu bayanlarda önemli olarak görülse de uzun süre erkeklerde saç bakımı fazla önemsenmemiştir. Fakat buna rağmen zaman içerisinde gerçekler daha iyi görülebilmiş ve erkeklerde saç bakımının önemi anlaşılmıştır. Saç dökülme tehlikesi barındıran ve böyle bir durumdan tedirgin olan erkekler saçlarına daha önem vermiş ve saç bakımı konusunda çeşitli bilgiler edinmeye başlamıştır.

Erkeklerde bu artan saç bakımı talebi, uzmanların bu konu üzerinde daha fazla yoğunlaşmasına ve erkek berberlerinin sadece saç kesme işlerinin biraz değişmesine sebep olmuştur. Artık erkekler berbere sadece saç kestirmek için değil, saç bakımı yaptırmak için de gider olmuştur.

Kişiliğimizin bir parçası niteliğinde olan saçlarımız konusunda erkeklerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Saç bakımı konusunda az duyarlı olmamız sebebiyle erkeklerde saç dökülmesi bayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu sebeple erkekler için saç bakım ürünleri daha fazla üretilmektedir.

Şampuanlar

Anyonik, amfoterik gibi bileşenlerden oluşmasının yanında katyonik veya noniyonik bileşenler de içeren şampuanlar deri yüzeyine etkimek suretiyle saç gelişimini etkilemektedirler. Fakat duş sırasında şampuan kullanımının hemen ardından yeteri kadar durulanmayan saçlar, şampuanlardan olumsuz yönde etkilenecektir.

Bu sebeple saçlarımızı dış etkilere karşı temiz tutmak için kullandığımız ve sebum yüzeyine doğrudan etkiyen şampuanları durulamak konusunda dikkat etmeli ve saç tipimize uygun şampuanları kullanmalıyız. Kullandığımız şampuan koruyucu maddeler içermemeli, saç derisini besleyici özellikte olmalıdır. Özellikle dermokozmetik saç şampuanları hem katkı maddesi içermemesi hem de besleyici özelliğe sahip olmaları nedeniyle güvenle kullanılabilir.

Saç Bakım Ürünleri

Duş öncesi ve duş sonrası saç derisine ve sebum kısmına doğrudan etkileyen ve saç köklerini besleyen saç bakım ürünlerini birçok erkek kullanmaktadır. Saçlarımız kuru iken ya da ıslakken kullanılabilen bu saç bakım ürünleri saçlar için oldukça faydalıdır. Duş sonrası kullanılan eczanelerde bulabileceğiniz dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz önerilir.

 

Saç Dökülmesi Nedenleri:

Saç dökülmesi Türkiye’de ve dünyada hızla artan ve bariz şekilde kendini hissettiren tıbbi bir sorundur. Saç dökülmesinin tıbbi sorunları olduğu gibi, sosyal boyutları da mevcuttur. Biz de bu yazımızda saç dökülmesi nedenleri ve bu sebeplerin detaylarını sizlerle paylaşacağız.
 

Saç Dökülmesi Nedenleri - Genetik Faktörler

Androgenetik olarak tanımlamam saç dökülmesi tipinde, kişideki saç dökülmesi genlerindeki kodlardan kaynaklanmaktadır. Bu kodları anne veya babadan resesif veya baskın şekilde almış olabilir. Kişideki saç dökülmesinin genetik olup olmadığını ise aile büyüklerindeki kellik oranına bakılarak kolaylıkla anlaşılabilir. Fakat kimi zaman anne ve babadan gelen bu genin resesif olarak birleşmesi, ailede hiç kellik sorunun olmamasına karşılık çocuklarda kellik sorunun belirmesiyle sonuçlanabilir.

Kellik sorununu doğurabilecek kodlar x geni üzerinde taşındığı için kod anne veya babadan geliyor olabilir. Toplumdaki yaygın inanış anneden gelen bir gen sebebiyle erkek çocuklarında kelliğin atması yönünde olsa da tıbbi bilgiler bunu yalanlamaktadır. X geni üzerinde taşınan kodlar hem babada hem de annede olabilir ve bu da erkek veya kız çocuğu fark etmeden evlatlara aktarılabilir.
 

Saç Dökülmesi Nedenleri - Hormonal Faktörler

Yaşamsal olaylar üzerinde pek çok etkisi olan androjen hormonlar, saç dökülmesi veya dökülmemesi konusunda da oldukça etkilidir. Açıklaması basit olmasa da androjen hormonlarının salgı düzeninde oluşacak bir sorun, saç dökülmesine ve ardından kelliğe yol açacaktır. Durum böyle olunca protez saç uygulaması günümüzdeki popülaritesini kolaylıkla yakalamaktadır.

Testosteron ve bir testestron hormonu türevi olan dihidrotestosteron hormonları saç dökülmesi konusunda baskın hormonlardır. Bu hormonlar saç dipleri üzerinde etkili olup, saç diplerinde görevli olan 5-alfa redüktaz enziminin kilit nokta oynadığı düşünülmektedir. Yani bu enzimlerin ve hormonların eksikliği saç diplerinde sorun yaşanmasına yol açacaktır.
 

Saç Dökülmesi Nedenleri - Diğer Faktörler

Genetik ve hormonal faktörlerinin dışında saç dökülmesi üzerinde başka birçok etken vardır. Bunların başında stres, yaşam kalitesi, doğum, kanser tedavisi ve benzeri şeyler gelmektedir. Bunlar hormonal ve genetik faktörler kadar etkili olmasa da saç dökülmesi sebepleri arasında yer almaktadır.
 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 ergenlik dönemi sorunları   gelişim dönemi   erkeklerde ergenlik dönemi   ergenlik dönemi sorunlar   ergenlik dönemi özellikleri   gelişim dönemi   ergenlik dönemi resimleri   ergenlik resimleri   ergenlik dönemi nedir   ergenlik dönemi kızlarda   ergenlik nedir   ergenlik sorunları
   saç bakımı   genç beylerde cilt bakımı   genç beylerde cilt   genç beylerde bakım
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com