KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

Rotavirüs Aşısı

 
ROTAVİRÜS

Rotavirüs Nedir?

Rotavirüs, genellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen, çoğunlukla kusma, ateş ve su kaybıyla birlikte şiddetli ishale yol açan bir virüstür. ABD ve tüm dünyada bebek ve küçük çocuklarda görülen ishalin başlıca nedeni bu virüstür. ABD ‘deki tüm çocuklarda, 5. doğum günlerinden önce rotavirüsle enfekte olması kuvvetle muhtemeldir. Rotavirüs, ABD ‘de 5 yaşından küçük çocuklar arasında ortalama ishal vakalarının % 5– 10 ‘undan sorumludur. Ne var ki; Rotavirüs diğer patojenlere kıyasla daha şiddetli ishale sebep olduğundan, siddetli ishal vakalarının daha büyük bir yüzdesini oluşturur.(örn. ishal kaynaklı hastaneye yatışların %40 – 50’si ) Gelişmekte olan ülkelerde Rotavirüs, her yıl 5 yaş altı çocuklarda yarım milyon ölüme yol açan başlıca çocuk ölümü sebebidir.

Rotavirüsün Semptomları Nelerdir?

Rotavirüs genellikle ateş, karın ağrısı ve kusmayı takiben ishalle başlar. Genellikle kış ve ilkbaharda ortaya çıkar. Çocuklar Rotavirüse daha çok Kasım ila Mayıs arasında yakalanırlar. Rotavirüs, hastalığı taşıyan çocuklardan diğer çocuklara ve yetişkinlere kolayca sıçrayabilen, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk rotavirüse yakalandığında, semptomların ortaya çıkışı yaklaşık iki gündür. Rotavirüs hastalığı çocuklarda, 3 ila sekiz gün sürebilecek kusma ve sulu ishale sebep olur. İştahsızlık ve sıvı almama isteği, vücudun sıvı kaybını kompanse edememesine yol açar. Bir çocuk rotavirüsünü birden fazla kere geçirebilir, çünkü pek çok değişik tür Rotavirüs vardır, ancak ikinci enfeksiyon orijinal enfeksiyona nazaran daha az siddette geçer.

Rotavirüs Nasıl Bulaşır?

Rotavirüs kolaylıkla bulaşır. Yüksek miktarda Rotavirüs, enfekte olmuş kişinin dışkısında bulunur ve kirli eller ve eşyalar yoluyla kolaylıkla bulaşır. Çocuklar Rotavirüs’ü hem ishal olmadan önce, hem de olduktan sonra bulaştırabilir. Bazen diğer aile fertlerine ve yakın temasta olan kişilere bulaştırabilirler. ABD ‘de Rotavirüs enfeksiyonları yaşça daha büyük olan çocuk bakan kişilerde ve seyahat eden kişilerde ishale sebep olur, ancak bu durum çocuklarda olduğundan daha seyrek görülür.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklar genellikle vücudun kaybettiği sıvıyı, şekerli ve mineralli su içeren içeceklerle geri kazandırarak tedavi edilir. Acile gitmeyi veya hastaneye yatışı gerektirecek şiddetli vakalarda, kaybedilen sıvı direkt olarak damar yoluyla verilir.

Rotavirüs Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Çocuğunuzun ellerini yıkamanızın yanı sıra hijyen ve dezenfekte etmeniz, rotavirüs hastalığını azaltmaz. Yeni ve son zamanlarda ruhsatlanmış olan aşı çocuğunuzu rotavirüs hastalığına karşı korumanın en iyi yolu. Rotavirüs aşısı, başka virüsün sebebiyet verdiği ishali veya kusmayı engellemez, ama Rotavirüs Hastalığına karşı oldukça etkilidir. Çalışmalar aşının, tüm Rotavirüs vakalarının %74 ‘ünü, şiddetli vakaların %98 ‘ini ve Rotavirüsten kaynaklanan hastaneye yatışların %96 ‘sını önlediğini ortaya koymuştur.

Aşı Nasıl Uygulanır?

Rotavirüs aşısı enjeksiyon yerine likit olarak oral yoldan verilir. İyi koruma sağlaması için üç doz aşının uygulanması gerekir.

Çocuklar Hangi Yaşlarda aşılanmalıdır?

Rotavirüs aşısının ilk dozu 6 ila 12 haftalık aralığında uygulanmalı ve ilave iki doz, 4 – 10 haftalık aralıklarla yapılmalıdır. Çocukların Rotavirüs aşılarının tüm üç dozu, 32 haftalık olmadan tamamlanmalıdır. Rotavirüs aşısının bu yaş aralığı haricindeki bebeklere uygulanmasındaki güvenilirliği ve etkisi hakkındaki bilgiler yetersizdir.

Diğer aşılarla Birlikte Uygulanabilir mi?

Çalışmalarda, Rotavirus aşıları Difteri ve Tetanoz Toksoidleri, Aselüler Boğmaca (DTaP), inactive Polio (IPV), Haemophilus influanzae Konjuge aşısı, Hepatit B aşısı ve Pnömokokal Konjuge aşısıyla birlikte uygulanmıştır. Rotavirüs aşıları, bu aşıların bağışıklık cevabına herhangi bir etkide bulunmamıştır. Ne var ki, aynı anda verildiği takdirde Boğmacayı önleyen çocukluk aşısı ile etkileşime girip girmediği konusunda elimizde yeterli veri bulunmamaktadır. Bu duruma yönelik çalışmalar devam edecektir.

Aşı, Civa veya Timerosal İçerir mi?

Hayır. aşı Timerosal veya başka herhangi bir koruyucu içermemektedir.

Rota virus aşısı hangi çocuklarda yapılmamalı ya da ertelenmelidir?

Bir doz Rotavirüs aşısına, hayatını tehdit edecek şiddette allerjik reaksiyon veren bir çocuğa, ikinci doz uygulanmaz. Aşı içeriğindeki elementlerin şiddetli alerjik reaksiyona sebep olacağı çocuklar aşılanmamalıdır. Belirlenen aşı döneminde çocuk hafif şiddette veya şiddetli bir hastalığı varsa, aşılama için bu durumun geçmesi beklenmelidir. İshal ve kusma da bu duruma dahildir. Hafif bir hastalık geçiren çocuklara genellikle uygulanır. Çocuklarda süregelen bir sindirim problemi olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca, aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü çocukların bağışıklık sisteminde zayıflık olup olmadığı kontrol edilmelidir:

·         HIV AIDS veya bağışıklığı etkileyecek herhangi bir hastalık

·         Sürekli kullanılan steroidler gibi ilaç tedavi tedavileri

·         Kanser veya terapi ve ağır ilaç kullanımını gerektiren kanser tedavileri

Çocuğa kan ve kan ürünleri (imün- globulin gibi) nakli yapılıp yapılmadığı sorgulanmalıdır. 1990’ların sonlarına doğru başka bir rotavirus aşısı kullanıldı. Bu aşı intusepsiyon (bağırsak düğümlenmesiyle ) ilişkilendirilerek piyasadan çekildi. Yeni Rotavirüs aşısı 70.000 ‘in üzerinde çocukta denenmiş ve bu tür bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Ne var ki, bir kez bağırsak düğümlenmesi olan birinde, yeniden olma riski yüksektir. Bu sebeple tedbir olarak önceden bağırsak düğümlenmesi olmuş bir çocuk Rotavirüs aşısı olmamalıdır.

 

 

Yazdır

 
 
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Kamu çalışanlarına görevlerinden dolayı hakaret eden ve dayak atan kişilere hapi
• devamını oku
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Prostat kanserinde, hormon ve kemoterapi seçeneklerinin yanı sıra artık "aşı" il
• devamını oku
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Meslektaşlarımız tarafından Odamıza bildirildiğine göre; bazı kişiler tarafından
• devamını oku
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı
• devamını oku
Tüm Haberler
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Tüm Haberler
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com