KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    2042

E Vitamini

 
E vitamin (TOKOFEROL)

E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir. Artı bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkların, bazı kanserlerin ve öteki kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir. Bazı büyük klinik deneylerle E vitamininin sağlığa yararları daha derinlemesine değerlendirilmektedir.

 

E vitamin kaynakları

Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, ay çiçeği, mısırözü yağsı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates, buğday, pirinç mısır, darı, çavdar, soya, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz,  patateste bol miktarda bulunur. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

 

E Vitamininin Faydaları

E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Vücudun yağ dokularının temel antioksidanıdır. E vitaminin, hidroperoksit radikalını nötralize ederek; hücre membranlarındaki yağların, kan yağların, kolesterolün ve diğer yağ bileşiklerinin oksitlenmesini önler. Yağları oksitleyebilecek ısı, ışık, ağır metaller, serbest demir ve bakır, bazı ilaçlar ve çözücüler gibi pek çok zararlı etkenden yağları korur. Kan yağlarının ve kolesterolün oksitlenmesi, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık gelişmesindeki temel faktörlerden biridir.

E vitamin güçlü bir kardiyovasküler desteğidir. Hücrelerin yaratığı toksinlerin, serbest radikallerin, temizlemesini dışında düşük HDL seviyelerini arttırır. LDL kolesterolün, fibrinin yıkımını artırı ve platelet agregasyonunu baskılar. Böylece damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Normal kalp ritminin devamını sağlar. Çok sayıda geniş çaplı çalışma, E vitaminin kardiyovasküler hastalıklara karşı korunma sağladığını kanıtlar.

Hücre membranlarındaki yağ moleküllerinin oksidatif hasara maruz kalması, hücresel hasara veya anomalilere neden olur. E vitaminin, hücre zarını korunma etkisi göz önüne alındığında, pek çok çalışmada, bu vitaminin eksikliğinin hücre anomalilerine yol açtığının ispatlanması şaşırtıcı değildir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

Yapılan araştırmalar E vitamininin yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi de bulunur.

Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için önemli bir oynar. Katarak yapıcı etkilere karşı önemli bir koruyucu biridir.

E vitamini geleneksel olarak menopozdaki sıcak basmalarına karşı kullanılır.  Buna ek olarak, baş ağrısı, sinirlilik hali ve depresyon gibi premenstruel sendrom (PMS) semptomlarını azalttığı da bilinmektedir.

Hamilelikte E vitamini düzeyleri düşer. Hamilelik esnasında E vitamini eksikliği; prematüre doğumla, düşük ağırlıklı bebek doğumlarıyla ve loğusa humması (hamileliğin geç dönemlerinde gelişen, tehlikeli kan basıncı yükselmesi) ile sonuçlanabilir.

Bilimsel kanıtlar E vitamininin; deri ülserleri, seboreik dermatit, akne (selenyum ile birlikte), skleroderma, egzama, sistemik lupus eritamatöz gibi cilt hastalıklarına faydalı olduğunu göstermiştir. C vitamini ile kombine edilerek, güneş yanıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Topikal kullanımı yararlı olabilse de son çalışmalar oral kullanımı üzerinde yoğunlaşmıştır. E vitamininin yara iyileştirici etkisi, dokuları oksidatif hasardan korunmasına ve orta dereceli antienflamatuar etki göstermesine bağlıdır.

 

E vitamini eksikliği

Doğada ve besinlerde oldukça bol olan E vitamini eksikliği insanlarda çok az görülür. E vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

 

E Vitamini fazlalığı

Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

Kaslar ve cilt sağlığı için de önemli bir vitamindir. Bilimsel kanıtlar E vitamininin; deri ülserleri, seboreik dermatit, akne (selenyum birlikte), skleroderma, egzama, sistemik lupus eritamatöz gibi cilt hastalıklarında faydalı olduğunu göstermiştir. C vitamini ile kombine edilerek güneş yanıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Topikal kullanımı üzerinde yoğunlaşmıştır. E vitaminin yara iyileştirici etkisi, dokuları oksidatif hasardan korunmasına ve orta dereceli antienflamatuar etki göstermesine bağlıdır.

 

Çok fazla alkol tüketenler, doğum kontrol hapı kullananlar, yeterli miktarda oksijen alamayanlar, E vitamini açısından riskli gruba girerler. Her vitamin gibi E vitaminin de uygun miktarda alınması gerekir.

 

Günlük ihtiyaç

·         Bebek                   1-3 yaş                                     6 mg

·         Çocuk                   4-11 yaş                                   7 mg

·         Kadın                    12-51+ yaş                               8 mg

·         Erkek                    12-51+ yaş                               10 mg

 

Uyarılar

Takviyelerde bulunan dozlarda bilinen bir yan etkisi yoktur. Antikoagülan ilaç kullanan kişilerde yüksek doz E vitamini ancak doktor kontrolünde kullanılabilir. Operasyon geçirecek kişiler, doğumdan hemen önce ve sonrasında yüksek dozlarda E vitamini kullanılmamalıdır.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulanlar   vitamin ve sağlık   mineraller   sağlıklı yaşam için gerekenler   sağlıklı yaşam için   sağlıklı yasamak için destekleyiciler   sağlıklı yaşama için gerekli besinler   sağlıklı yaşam   sağlıklı yaşamak için   Sağlıklı Yaşam Destekleri
   temizlik hijyen   sanitasyon ve hijyen   sanitasyon   kişisel hijyen   hijyen sanitasyon   hijyen sağlık   hijyen nedir   hijyen market   hijyen kuralları   hijyen eğitimi   gıda hijyen
   temizlik için su   suyun temizlik için önemi   su ve temizlik   su ve sağlıklı yaşam   su ve sağlık   su ve hijyen   su


   detox nedir   detox diyeti   detox diyeti   detox diet   detox   ayak detox
   naturel destekler   naturel besinler   doğal ilaçlar   doğal destekler   doğal besleyiciler   doğa ve sağlıklı destekler
   bitkinin sağlığa etkileri   bitkinin besin olarak önemi   bitkiden gelen sağlık   bitki ve sağlıklı beslenme   bitki ve sağlık   bitki ve beslenme
   antioksidan türleri   antioksidanlar   antioksidan nedir?   antioksidan   antioksidanlar nelerdir?   yağlar   besinler   vitaminler nedir   vitamin   proteinler   mineraller   minaraller ve vitaminler   karbonhidratlar   besinler ve vitaminler   besinler   b vitamini   a vitamini
   spor ve sağlık   spor ve gelişim   spor ve destek   spor ve bakım    spor aletleri   gelişim ve spor   evde kullanılan aletler   ev aletleri
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com