KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    2042

D Vitamini

 
Vitamin D

Yağda çözünen vitaminler arasında bulunan D vitamininin en önemli etkisi kalsiyum homeostazı ve kemik sağlığı üzerinedir. Ayrıca D vitamini vücutta hormon benzeri fonksiyon göstererek çeşitli kanser türlerini, Multiple skleroz (MS), Diyabet, Metabolik Sendrom gibi otoimmün hastalıkları ve enfeksiyon hastalıklarını önlemede önemli rol oynamaktadır.

D vitamini diyetle alınabilir veya endojen olarak yapılabilir. Diyetle, bitkilerde bulunan ergokalsiferol (D2 vitamini), hayvan dokularında bulunan kolekalsiferol (D3 vitamini) olarak alınmaktadır. D vitamini en fazla balık, karaciğer ve yumurta sarısında bulunur. Bir bardak süt sadece 100 IU D vitamini sağlayabilmektedir. Endojen olarak kolesterol sentezinde ara metabolit olan 7-dehidrokolesterolden sentezlenir. 7-dehidrokolesterolden güneş ışığına maruz kalınmasıyla epidermiste kolekalsiferol (D3 vitamini) oluşmaktadır.

Deride yapılan veya diyetle alınan vitamin D2 ve vitamin D3 biyolojik olarak aktif değildir. Dolaşımdaki D vitamini karaciğere taşınarak dolaşımdaki majör forma dönüştürülmektedir. Kalsitriol biyolojik olarak aktif D vitaminidir.
 

D vitamini fonksiyonu

Kalsitriol’ün genel fonksiyonu plazma kalsiyum düzeyini sürdürmektedir. Duedonumdan kalsiyum, ileumdan fosfor absorpsiyonunu artırmaktadır. D vitamini olmadığında diyetten kalsiyumun yaklaşık %10-15i, fosforun %60’ı emilebilmektedir. Vitamin D reseptör aktivasyonu olduğunda ise kalsiyum emilimi % 30-40, fosfor emilimi ise %80 oranında artmaktadır.

Kalsitriol, böbreklerden kalsiyum kaybını azaltmaktadır. Paratiroid bezlerinden PTH (paratiroid hormon) sentezini ve salınımını azaltmaktadır. Kalsitriol, 200’den fazla geni kontrol edebilmektedir. Bu genler hücre proliferasyonu, apoptozis ve anjiogenezis üzerine etkili genlerdir.

Kalsitriol, iyi bir immunomodulatör etkinlik sağlar. Kathelisidin salınımını artırır. Kathelisidin ise T lenfositleri aktive ederek sitokin salınımını ve B lenfositleri uyarır böylece Ig (immunoglobulin) sentezi artar. Pankreasta insülin üretimini artırarak TipI Diyabet gelişimine karşı koruma sağlar. Renin sentezini düzenleyerek tansiyonun kontrol altında tutulmasında ve kalp damar sağlığının desteklenmesinde etkilidir.
 

Günlük D vitamini ihtiyacı

Kadın ve erkeklerde her gün alınması gereken en az doz 200 ünitedir. Düzenli süt içenler ya da süt ürünleri tüketenlerin yeterince D vitamini aldığı söylenebilir. Ayrıca vücut güneş ışınlarına maruz kaldığında, kendisi de D vitamini üretir. Yaşlılıkta kemiklerin zayıflamasına (osteoporoz) karşı, günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması yararlı olmaktadır.

µg olarak ise ihtiyaç dozları şöyledir:

·         0-6 ay: 7,5 µg

·         6-12 ay: 10 µg

·         1-10 yaş: 10 µg

·         11-18 yaş: 10 µg

·         19-24 yaş: 10 µg

·         25 yaş üstü:5 µg

·         Hamileler: 10 µg

·         Emzirenler: 10 µg

Fazlasının zararları

Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir. Uzun süreli doz aşımı yüksek kan basıncı, mide bulantısı ve kusma, düzensiz kalp atışı, karın ağrısı, iştah kaybı, zihinsel ve fiziksel gelişme geriliği, damar sertliğine eğilim, böbrek hasarlarına yol açabilir. Günde bir litreden fazla süt içen ya da buna yakın süt ürünü tüketen kişilerin ayrıca D vitamini almaları risk yaratabilir. Günde 1000 üniteye kadar D vitamini alınması güvenli olarak nitelendirilirken, günde 5 bin üniteden fazla alınması halinde böbrekler ve kalpte hasar riski doğabilir.
 

Çocuklardaki eksikliği

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm ve yetişkinlerde osteomalaziye yol açan kemik demineralizasyonuna neden olur. Kemik mineral döngüsü düzenlenemez ve osteoporoz riski artar.

Kemiklerde kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Huzursuzluk, baş terlemesi, kaşıntı, uyku bozuklukları, ileriki aşamalarda kas güçsüzlüğü, kafatasında yumuşama, asimetri, büyümüş bıngıldak, kafatası büyüklüğü ve geciken bıngıldak kapanması, dişlerin geç çıkması, diş çürümeleri, diş minesi bozuklukları, kaburgalarda kemik - kıkırdak bileşiminde raşitik tesbih taneleri, güvercin göğsü, harrison oluğu, uzun kemiklerin bükülmesi, kemiklerde çabuk kırılmalar, sırt kemiğinde eğrilikler, kalça kemiğinde deformiteler görülebilir. En büyük sebebi yetersiz alınım ve az güneşlenmedir.

D vitamini eksikliğinden korunmak için 1 yaşına kadar günde 400-800 ünite Vitamin-D, 2 yaşın sonuna kadar günde 0,25 mg flor, 3 yaşın sonuna kadar günde 0,5 mg flor verilir. (Eğer içme suyunda flor 0,3 mg/lt den fazla ise ek olarak flor verilmez.
 

D vitamini ve osteoporoz

D vitamini osteoporozlu kişilerde kırık riskini azaltmaktadır. Bischoff ve ark. nonvertebral ve kalça kırık riskini önleyen optimal D vitamini dozunu 800 IU /gün olarak önermişlerdir. 1000 IU D vitamini genel kemik sağlığının desteklenmesi ve osteoporoz riskine karşı kalsiyum ve fosforun kan konsantrasyonlarının sürdürülebilmesi için yeterli kabul edilmektedir.
 

D vitamini ve enfeksiyon hastalıkları

D vitamini, kathelisidin ve LL-37 gibi vücuttaki antimikrobiyal peptidlerin üretimini artırmaktadır. Antimikrobiyal peptidler, nötrofillerde, monositlerde ve doğal öldürücü hücrelerde bulunur, özellikle solunum yolu epitel hücrelerinden sentezlenen bu antimikrobiyal peptidler akciğeri ve tüm solunum yolu organlarını enfeksiyonlara karşı korumaktadır. D vitamini eksikliği enfeksiyonlara karşı bağışıklığın düşmesine ve hastalık gelişimine neden olmaktadır. Aloia ve ark. yaptığı bir çalışmada 208 postmenopozal dönemdeki bayan hastalara 800 IU D vitamini, 2000 IU D vitamini ve plasebo verilmiştir. 1 yıl boyunca kontrol altında bulunan hastaların soğuk algınlığı ve influenza kaynaklı gribal semptomlarının insidansı değerlendirilmiştir. Günde 2000 IU D vitamini alan grupta semptomların hiçbirine rastlanmamıştır.
 

D vitamini ve kanser

Neoplastik hücreler D vitamini reseptörü taşımaktadır. Sahip oldukları 1alfa hidroksilaz enzimi ile Kalsitriol düzeyi 30ng/ml’den yüksek olduğunda kalsitriol oluşturmaktadırlar. Biyolojik olarak aktif kalsitriol kanseri azaltıcı özelliktedir. Proliferasyon, anjiogenez, metastaz üzerine azaltıcı, apoptozis üzerine artırıcı etkileri bulunmaktadır. D vitamini eksikliğinde kolon, pankreas, prostat, akciğer gibi birçok kanserin görülme sıklığında artış gözlenmiştir.
 

D vitamini ve otoimmun hastalıklar

Çalışmalarda D vitamini eksikliğinde TipI Diyabet, Multiple Skleroz(MS), Crohn Hastalığı gibi birçok otoimmun hastalık riskinde artış olduğu gözlenmiştir. D vitamini immunomodülatör aktivite gösterir. D vitamini yetersizliğinin insülin rezistansını arttırdığı, insülin üretimini azalttığı görülmüştür. Çalışmalarda hamilelik boyunca Cod Liver Oil takviyesi (D3 vitamini kaynağı) alan annelerin bebeklerinde TipI Diyabet hastalığı gelişme riski azalmıştır.

Çalışmalara göre yüksek dozlarda D vitamini alımı MS riskini de azaltabilmektedir.
 

D vitamini ve kalp-damar hastalıkları

Kalsitriol, renin-anjiotensin regülasyonunu sağlayarak hipertansiyonu kontrol altına alabilmede etkilidir. Bir çalışmada UVB radyasyona 3 ay boyunca haftada 3 kere maruz kalan hipertansiyon hastalarında Kalsitriol düzeylerinin yaklaşık olarak %180 oranında artmış olduğu, sistolik ve diastolik kan basıncı düzeylerinde 6mmHg düşüş olduğu gözlenmiştir.
 
Sonuç
Kandaki kalsiyum ve fosfor homeostazının sağlanabilmesi ve kemik mineral yoğunluğunun düzenlenebilmesi için serum D vitamini değerleri 40ng/ml üzerinde tutulması gerekmektedir. D vitamininin normal seviyelerde tutulması ile kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, enfeksiyon ve otoimmun hastalıklar ile çeşitli kanser türlerinin görülme riskini önemli oranda azaltılmaktadır.
 
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulanlar   vitamin ve sağlık   mineraller   sağlıklı yaşam için gerekenler   sağlıklı yaşam için   sağlıklı yasamak için destekleyiciler   sağlıklı yaşama için gerekli besinler   sağlıklı yaşam   sağlıklı yaşamak için   Sağlıklı Yaşam Destekleri
   temizlik hijyen   sanitasyon ve hijyen   sanitasyon   kişisel hijyen   hijyen sanitasyon   hijyen sağlık   hijyen nedir   hijyen market   hijyen kuralları   hijyen eğitimi   gıda hijyen
   temizlik için su   suyun temizlik için önemi   su ve temizlik   su ve sağlıklı yaşam   su ve sağlık   su ve hijyen   su


   detox nedir   detox diyeti   detox diyeti   detox diet   detox   ayak detox
   naturel destekler   naturel besinler   doğal ilaçlar   doğal destekler   doğal besleyiciler   doğa ve sağlıklı destekler
   bitkinin sağlığa etkileri   bitkinin besin olarak önemi   bitkiden gelen sağlık   bitki ve sağlıklı beslenme   bitki ve sağlık   bitki ve beslenme
   antioksidan türleri   antioksidanlar   antioksidan nedir?   antioksidan   antioksidanlar nelerdir?   yağlar   besinler   vitaminler nedir   vitamin   proteinler   mineraller   minaraller ve vitaminler   karbonhidratlar   besinler ve vitaminler   besinler   b vitamini   a vitamini
   spor ve sağlık   spor ve gelişim   spor ve destek   spor ve bakım    spor aletleri   gelişim ve spor   evde kullanılan aletler   ev aletleri
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com