KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1026

Cinsel Yaşam-Hijyen

 
İster erkek olsun ister kadın genital hijyen sağlıklı bir cinsel yaşam için son derece önemlidir.

Bayanlarda Büyük Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Temizlik arkadan öne doğru yapılırsa makat çevresindeki mikroplar vajinaya doğru taşınabilir. Bu mikroorganizmalardan en önemlisi vajina enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biri olan E. coli’ dir.

Vajinal Duş Yapılmamalıdır.

Vajina içine basınçlı su uygulaması bölgedeki mikroorganizmalar ile asit-baz dengesini bozar. Böylece istenmeyen bakterilerin çoğalması sonucu enfeksiyonlar ya da mantarlar görülebilir. Ayrıca bize rahatsızlık vermeyen bir takım enfeksiyonların rahim içine ve tüplere doğru ilerlemesine yardımcı olabilir.
Genital ortam nemli bırakılmamalıdır.
Mantarlar ve bazı bakteriler çoğalmak için özellikle nemli bölgeleri tercih ederler, nemli olamayan bölgelerde çoğalamazlar. Bu sebeple genital bölgeler kuru ve temiz tutulmalıdır. Özellikle dar giysiler bu bölgede terlemeye sebep olacağı için ortamın nemli kalmasına sebep olabilirler bu sebeple dar giysilerden sakınmak gerekir.

Çamaşır Kullanırken Özellikle Pamuklu Olanları Tercih Edilmelidir.

Her ne kadar sentetik çamaşırlar daha şık olsalar da siz pamuklu olanları tercih edin. Sentetik çamaşırlar hava dolaşımını engeller terlemeye sebep olurlar ve sonuçta nemli ortam bakteri ve mantarlar için uygun zemin oluşturur böylece mantar ve bakteri enfeksiyonları kaçınılmaz olur. İç çamaşırları ütülenmeli ve mümkün olduğunca çamaşır suyundan kaçınılmalıdır. Çamaşır suyu tahrişlere alerjiye ve egzamaya sebep olabilir.

Parfüm ve sabun tahrişe ve alerjiye sebep olabilir.

Renkli ve kokulu tuvalet kağıtları bir takım kişisel bakım ürünleri ve sabun genital bölgenin düşmanıdır. Bu tip ürünler dikkatli kullanılmalı, mümkünse uzak durulmalıdır.

Tüylerin temizliği

Ağda ve jilet çok tercih edilen yöntemlerdir. Bu tip temizlik sonrası genellikle tüy köklerinde iltihaplanma oluşabilir ve bölge tahriş olabilir. Tüylerin temizliğinde özellikle bu bölge için geliştirilmiş aletler veya makas kullanılması daha emniyetlidir.

Vajinal Kayganlık Oluşmadan İlişkiye Başlanmamalıdır.

Yeterli kayganlık oluşmamışsa tahrişler oluşabilir. Oluşan tahrişler enfeksiyona sebep olabilir. Doğal yoldan kayganlık oluşmuyorsa eczanenizden kayganlaştırıcı temin edebilirsiniz.

İdrar geldiğinde bekletilmemelidir.

Her zaman olduğu gibi ilişki sonrasında da idrar ertelenmemelidir. Ertelenen idrar bakteri üremesi için zemin oluşturur. İdrar yapılması idrar ile birlikte bakterilerinde dışarı atılmasını sağlar.

Adet Döneminde Hijyene son derece özen göstermek gerekir.

Adet döneminde tampon kullanıyorsanız sık sık değiştirmeye özen göstermelisiniz. Uzun süre kalan kan mikroorganizmaların bakterilerin ve mantarların üremesi için ortam oluşturur. Eğer doğru şekilde kullanırsanız vajinal tamponlar son derece sağlığa uygun olmalarına karşılık uzun süre bekletildiklerinde mikrop yuvasına dönüşebilirler. Özellikle vajinit veya ölümle sonuçlanabilecek toksik şoka sebep olabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlayabilirler. Kanamalı dönemlerde cinsel ilişkiden uzak durmak ruh ve beden sağlığı açısından tercih edilmelidir. Bu dönemde oluşabilecek tiksinti veya huzursuzluk normal zamanlardaki ilişkilerinize dahi zarar verebilir.
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   sağlıklı yaşam   sağlıklı cinsel yaşam   kadın cinsel yaşam   hamilelikte cinsel yaşam   gebelikte cinsel yaşam   evlilikte insel yaşam   cinsel sağlık   cinsel hayat


   sanitasyon nedir   kişisel hijyen   hijyen ve sanitasyon   hijyen temizlik   hijyen sanitasyon    hijyen sağlık   hijyen nedir   hijyen market   hijyen kuralları   hijyen eğitimi   gıda hijyen
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com