KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1541

Hamilelik ve Emzirme-Karın Çatlakları

Gebelikte Karın Çatlakları Tedavisi

Ö         Her 100 gebeden 90’ında karında ve basenlerde çatlaklar maalesef olur. Dördüncü aydan sonra daha çok ortaya çıkarlar.

Ö         Gebelikte çatlaklar genellikle karnın alt kısmında boylamasına oluşur. Nadiren göğüslerde, kalçalarda ve kollarda olur.

Ö         Sebebi artan gebelik hormonlarından dolayı cildin yapısının değişmesi ve büyüyen karın bölgesinin mekanik etkisidir.  

Ö         Gebelikte karın çatlakları genellikle pembe bazen de gümüş renginde olurlar. Ciltteki kollajen liflerinin ayrılmasından dolayı bu görüntüyü verirler.

Ö         Hamilelikte karın çatlakları sinir bozucu olabilmektedir. Bazen kaşıntıya sebep olurlar. Sakın şiddetli kaşımayın!

 

Gebelikte Çatlak Oluşumu Açısından Kimler Risk Altında:

Ö         Cildi ince olan beyaz tenli gebeler.

Ö         Irsi faktörler. Anneniz ve kardeşinizde çatlaklar oluşmuşsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır.

Ö         Birden fazla doğum yapanlar.

Ö         Gebelikte aniden fazla kilo alanlar.

Ö         Düzensiz beslenen, az sıvı alan gebeler.

Ö         Gebeliğin ilk aylarında şiddetli bulantı ve kusmaları olan gebeler.

 

Hamilelikte Çatlak Olmaması İçin Önlem Alın:

Ö         Doktorunuzun tavsiye ettiği çatlak önleyici kremleri gebeliğin üçüncü ayından sonra tavsiye edildiği şekilde kullanın. Gebelikte çatlak önleyici krem kullanımı önemlidir.

Ö         Kakao yağının çok etkili olduğu iddia edilmektedir. Deneyebilirsiniz. Gebelikte badem yağı kullanımı şehir efsanesi şeklindedir. Bazı gebelerde badem yağı karında allerjik lekelere sebep olabilmektedir.

Ö         Gebelikte çatlak önleyici kremler  kullanımı açısından tereddütünüz olursa özellikle E vitamini ve alfahidroksi asit içeren losyonları deneyin.

Ö         Bol sıvı gıda alın. Günde 6-8 bardak su içmeye özen gösterin.

Ö         Kilonuzu kontrol altında tutun.

Ö         Karnınıza düzenli masaj yapın.

Ö         Doktorunuzun önerdiği gebelik egzersizlerini düzenli olarak yapın.

 

Maalesef tüm önlemlere rağmen gebelerin büyük bir kısmında çatlaklar oluşmaya devam eder. Önlemek mümkün olmaz. Gebelikte çatlak önleyici kremler kullanarak en azından sizler çabalarınızla miktarın artmasına ve fazla iz kalmasına engel olabilirsiniz.

Doğum sonrası  çatlaklar genellikle psikolojik sorunlara sebep olmakta ve can sıkar. Doğum sonrası çatlak tedavisi, estetik cerrahi tarafından uygulanan  bazı işlemler ve satılan bazı solüsyonlar yüz güldürücü sonuçlar verebilmektedir.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 hamilelik yumurtalama dönemi   hamile kalma dönemi   gebelik dönemi   hamilelik hesaplama   hamlelik dönemi hesaplama   hamilelik testi   yumurtalama dönemi   hafta hafta hamilelik   gebelik dönemi   hamile kalma   hamilelik belirtileri   adet dönemi   ilk hamilelik dönemi


   hamilelikte hafta hafta gelişim   hamilelikte dönemler   Hamilelikte 24 hafta   hamilelik haftaları   hamilelik dönemleri   hamilelik dönemleri
   hamilelikte hafta hafta gelişim   hamilelikte dönemler   Hamilelikte 40 hafta   hamilelik haftaları   hamilelik dönemleri   hamilelik dönemleri
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com