KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

Bedensel Gelişiminin Eğitime Yansıması

 
Bedensel Gelişiminin Eğitime Yansıması:
Öğretmenlerin, öğrencilerinin sağlıktı gelişmelerine katkıda bulunmaları için bedensel ve devinsel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır.
 
Öğretmenler öğrencilerin bedensel ve devinimsel özelliklerini bilmeli, onların gelişimlerini izlemeli ve gelişimlerine yardımcı olmalıdırlar.
 

Okul öncesi Eğitim Basamağında Görevli Öğretmenler İçin Öneriler:

Ö         Okul öncesi eğitim basamağındaki çocuklar sürekli devinmek istediklerinden, bu istekleri karşılayacak etkinliklere (toplu oyunlar) yer verilmelidir.

Ö         Bu dönemde kas gelişimi tamamlanmadığından ve görsel algılar yetersiz olduğundan, büyük ve geniş nesnelerle, oyuncaklarla oynamalarına olanak sağlanmalıdır. Örneğin büyük oyuncaklar, ayrıntı içermeyen resimler gibi,

Ö         Devinsel becerilerin kazanılmasında öğrenme etkili olduğundan, alıştırma etkinliklerine yer verilmelidir. (Boyama, çizme, denge tahtasında yürüme, bisiklet sürme.) Çocukların hiç kıpırdamadan oturmalarını istemek yanlıştır; çünkü sıkılırlar.

Ö         Bedensel ve devinimsel gelişmede beslenme çok önemlidir. Çocukların eğitim ortamında beslenmelerine ve beslenme alışkanlığı kazandırılmasına özen gösterilmelidir.

Ö         Bedensel ve devinimsel gelişimler bireye özgü olduğundan, aralarında farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle her çocuk kendi başına değerlendirilmeli ve bireysel olarak desteklenmelidir.

Ö         Bu dönemin 3 - 6 yaş aralarındaki çocukları bir elini diğerinden daha etkin kullanır. Özellikle sol elin kullanılmasını engelleyici tavırlardan kaçınılmalıdır.

 

İlköğretim ve Ortaöğretim Basamağında Görevli Öğretmenler İçin Öneriler:

Ö         8u dönemde kas gelişiminin öğrenme görevlerini yapıp yapmadığı belirlenmeli, yetersiz olanlara bireysel olarak yardım edilmelidir.

Ö         Büyük kasları geliştirici etkinliklerin yanında, küçük kaslrı geliştirici etkinliklere (el işi etkinliği; güzel yazı, resim ya da müzik aleti çalışmaları gibi) yer verilmelidir.

Ö         Sonraki eğitim dönemlerinde yönlendirmelerde bulunabilmek, rehberlik yapabilmek için bedensel ve devinimsel özellikleri dikkate alınmalıdır.

 
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   çocuk sağlığı
çocuk hatalıkları uzmanı
çocuk hastanesi
çocuk hastalıkları hastanesi
çocuk hastalıkları dergisi
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıları
   yeni doğan sarılık   yeni doğan resimleri   yeni doğan çocuk   yeni doğan bebek   yeni doğan bakımı   bebekler   bebek bakımı
   ihtiyaçlar   ihtiyaç listesi   gerekli ihtiyaçlar   bebekler için gerekli ihtiyaçlar   bebek ve ihtiyaçları
   çocukta zeka gelişimi   çocukta psikoloji   çocuk ve zihinsel gelişim   çocuk ve psikoloji   çocuk ve akıl sağlığı
   anne sevgisi   baba sevgisi   çocuk ve anne   çocuk ve baba   çocuk ve sevgi   çocuk ve şefkat   çocukta anne   çocukta baba
   beden sağlığı için   beden ve sağlık   beden ve spor   sağlık için   spor ve beden    vücut sağlığı
   çocuk siteleri   çocuk oyunu   Atatürk ve çocuk
   okul öncesi   çocuk gelişimi öğretmenliği   çocuk gelişimi eğitimi   çocuk gelişimi bölümü   çocuk gelişimi bölümleri   çocuk gelişimi   çocuk gelişim puanları   çocuk gelişim oyunları   çocuk eğitimi   bebek gelişimi
   vücut sağlığı ve eğitim   eğitim ve vücut sağlığı   eğitim ve beden sağlığı   eğitim ve beden sağlığı   beden sağlığının eğitimle ilişkisi   beden sağlığının eğitimdeki önemi
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com