KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

Okul Öncesi Beden Sağlığı

 
Okul Öncesi Beden Sağlığı:
Okul öncesi eğitim dönemine denk gelen 0-6 yaşları, bedensel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir.
Bu dönemdeki çocukların bağışıklık sistemi enfeksiyon hastalıkları ile başa çıkabilecek güçte değildir. Bu nedenle çocukların bulaşıcı hastalıklardan özenle korunması ve tüm aşılarının zamanında yapılması gerekmektedir.

Sinir sistemi doğumdan sonra hızlı gelişim gösterir. Bu gelişimin % 80'i 4 yaşında tamamlanır; daha sonra gelişimi yavaşlar. 6 aylık bebeğin beyin ağırlığı yetişkinin beyin ağırlığının % 70 ine ulaşır. 1 yaşındaki bebeğin beyin ağırlığı ise doğuştaki ağırlığının üç katına çıkar.

Beynin, devinsel etkinlikleri denetleyen alanı ilk önce gelişir; sonra görme ve işitme gibi duyulan denetleyen alanlar gelişir. Beynin düşünme süreçlerini denetleyen ön lobu en son olgunlaşır.

İnsan bedeninde altı tane önemli iç salgı bezi vardır. Bu salgı bezlerinin işlevlerindeki bozukluklarda organizmanın büyüme ve gelişmesinde belirgin faklılıklar ortaya çıkar. Boy kısalığı, kemiklerde biçim bozukluğu, konuşma bozukluğu, zeka geriliği gibi.

Devinsel gelişim ile bedensel gelişim arasında doğrudan İlişki vardır. 0 - 6 yaş arasındaki bedensel gelişimin hızlı olması, devinsel gelişimi de hızlandırmaktadır. Başlangıçta sınırlı hareketleri olan bebekler belirli refleks tepkilerde bulunurlar. 6. aydan sonra refleksleri kaybolur, 6 yaşında da rahatça koşabilecek duruma gelir. 6 yılı içeren bu dönemde sırasıyla el - kol hareketleri, nesneleri tutabilme, oturma, sürünme, tutunarak ayağa kalkma, yürüme, koşma, merdiven çıkma, kendi kendine giyinme, ayakkabı bağcıklarını bağlama davranışlarını gerçekleştirir.

3 - 6 yaşları arasındaki bedensel gelişme hızı, bebeklik dönemine oranla yavaşlar. Okul öncesi dönemde kaba motor hareketleri sağlayan kaslardaki gelişme, ince motor hareketleri sağlayan kaslara oranla daha fazladır; buna bağlı olarak da çocuklar rahatlıkla koşup atlayabilmelerine karşın, dar bir tahta üzerinde denge sağlamak gibi daha üst düzeyde motor koordinasyon gerektiren hareketleri yapmakta güçlük çekerler. (İnce motor kasların koordineli bir biçimde, tam olarak işlevlerini yerine getirebilmeleri ancak ergenlik döneminde gerçekleşebilir.)

Gelişimsel olarak çocuklar, henüz gözlerini küçük nesneler ya da ayrıntılar üzerinde odaklayabilmek için de, yeterli olgunluğa ulaşmamışlardır; bu nedenle el-göz uyumları yetersizdir. Bu özellikleri dikkate alınarak çocuklar için seçilen kitapların resimlerinin ve yazılarının büyük olması gerekir.

Bu dönemde erkek çocukları kızlardan daha uzun ve ağır olmalarına karşılık, kız çocuklarının ince motor kaslarının gelişimi, erkek çocuklardan biraz daha ileridir. Bu durum göz önüne alınarak aynı yaşlarda, farklı cinsiyetteki çocukların ince motor beceri gerektiren düğme iliklemek, makas kullanmak gibi işlerdeki basanlarını karşılaştırmamak gerekir. Üstelik aynı yaş ve cinsiyetteki çocuklar arasında da bireysel farklılıklara dayalı olarak ortaya çıkan beceri farklılıklarının olabileceği unutulmamalıdır.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   çocuk sağlığı
çocuk hatalıkları uzmanı
çocuk hastanesi
çocuk hastalıkları hastanesi
çocuk hastalıkları dergisi
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıları
   yeni doğan sarılık   yeni doğan resimleri   yeni doğan çocuk   yeni doğan bebek   yeni doğan bakımı   bebekler   bebek bakımı
   ihtiyaçlar   ihtiyaç listesi   gerekli ihtiyaçlar   bebekler için gerekli ihtiyaçlar   bebek ve ihtiyaçları
   çocukta zeka gelişimi   çocukta psikoloji   çocuk ve zihinsel gelişim   çocuk ve psikoloji   çocuk ve akıl sağlığı
   anne sevgisi   baba sevgisi   çocuk ve anne   çocuk ve baba   çocuk ve sevgi   çocuk ve şefkat   çocukta anne   çocukta baba
   beden sağlığı için   beden ve sağlık   beden ve spor   sağlık için   spor ve beden    vücut sağlığı
   çocuk siteleri   çocuk oyunu   Atatürk ve çocuk
   okul öncesi   çocuk gelişimi öğretmenliği   çocuk gelişimi eğitimi   çocuk gelişimi bölümü   çocuk gelişimi bölümleri   çocuk gelişimi   çocuk gelişim puanları   çocuk gelişim oyunları   çocuk eğitimi   bebek gelişimi
   sağlık ve zeka   okul ve sağlık   okul öncesi sağlık   okul öncesi bedensel sağlık   beden eğitimi
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com