KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

Yeni Doğan Beden Sağlığı

 
Yeni Doğan Beden Sağlığı:
 
Bedensel ve devinsel (motor) gelişmenin en hızlı olduğu dönem yaşamın ilk yılıdır. Yeni doğduğunda refleksleri dışında hemen hiçbir istemli davranış gösteremeyen bebek, ilk yılın sonunda en önemli motor yeteneklerden birisi olan yürümeyi başarır.
 
Yeni doğan bebek, yeni katıldığı dünyaya uyum sağlamada güçlük çeker. Yeni doğan bebeğin başı öteki organlarına oranla daha büyüktür. (Yaklaşık 1/4) Sindirim sistemi de yalnızca anne sütü ve onun bileşimine yakın gıdaları sindirebilecek durumdadır, Kalbi yetiş¬kinlere göre daha hızlı atar. Karaciğer temel işlevlerinden biri olan bilirubinin dolaşımdaki miktarını ilk günlerde yeterince gerçekleştiremediğinden, bebeklerde fizyolojik sarılık görülebilmektedir.
 
Yeni doğan bebeklerde merkezi sinir sistemi de hızlı gelişim gösterir. Beyin yeterince büyümediği için (Ağırlığı yetişkin beyninin % 25'i kadardır.) bebekler refleks hareketlerde bulunurlar. Bu refleksler bebeği istemli devinimlere hazırlama işlevi görür.
 
Bebekler çevrelerini tanımada dokunma duyusundan yararlanırlar. Çevresindeki insanlarla ve özellikle annesiyle kurduğu duyusal temas, onun kendini güvende hissetmesini sağlar.
 
İlk ay görüş mesafesi kısadır. Kendinden 20 – 30 cm uzaklıktaki nesneleri görür. Üçüncü aya kadar tam göremez. Üçüncü ayda görüş düzelir.
 
Dördüncü beşinci aylarda keşifçi yönü ortaya çıkmaya başlar. Ne görürse tutmak ister. Eline aldığı bir şeyi diğer eline geçirebilir.
 
Altıncı ayda elleriyle kendini beslemeye çalışır, yemekle karın doyurmaktan çok oynamak için ilgilenir. Henüz konuşamasa bile, anne, biberon, araba gibi önemli sözcükleri tanır.
 
Sekizinci ayda tırmanmaya başlar. Koltuk tepeleri, çekmeceler nereyi bulurlarsa tırmanırlar. Ne istediğini iyi bilir. Kişiliği gelişmeye başlar. Yoluna çıkıldığında sinirlenir.
 
Bebeğiniz dokuzuncu ayda bebeğiniz, parmakla tutma hareketinde ustalaşmıştır; artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağını kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini, bu uzandığı nesnenin şekline göre ayarlayabilir. Bebeğin artan el becerisi ve bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin, bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir.
 
Ellerinin ilk asimetrik hareketleri bir elinde bir obje tutarken diğeriyle ona vurmasını sağlar. Çok karmaşık yap-bozları beceremese de, örneğin büyük bir delikten küçük bir nesneyi geçirebilir veya iki küp ile blok yapabilir.
 

Hemen hemen tüm bebekler onuncu ayda emekler, bazıları ise –biraz destekle- ayakta kendi başına durabilir. Bazıları mobilyaların etrafında dolaşır, çok azı bir kaç adım atar, yine çok azı yürümeye başlar. Emeklemeyi veya yürümeyi, “zamanında” gerçekleştirmeyen bebeklerin anne-babaları, onların etrafa karşı meraksız olmalarından yakınır. Ancak o sırada bebek, konuşma veya oyuncakları detaylı inceleme gibi bambaşka bir alanda kendini geliştiriyor olabilir. Gerçekte endişelenecek hiçbir durum yoktur. Her ne kadar bu bebekler motor becerilerini biraz erteleseler de sonradan çok hızlı gelişme gösterip arayı kapatabilirler. Sanki sonrası için enerji depoladığını düşünebilirsiniz. Bazısı karyolasının kenarlarına tutunup ayakta durmaya çalışır. Bazen, gecenin bir yarısı, odasından sesler gelir, gidip baktığınızda onu tamamen uyanık, karyolasının kenarında ayağa kalkma egzersizi yaparken bulabilirsiniz.

 
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   çocuk sağlığı
çocuk hatalıkları uzmanı
çocuk hastanesi
çocuk hastalıkları hastanesi
çocuk hastalıkları dergisi
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıları
   yeni doğan sarılık   yeni doğan resimleri   yeni doğan çocuk   yeni doğan bebek   yeni doğan bakımı   bebekler   bebek bakımı
   ihtiyaçlar   ihtiyaç listesi   gerekli ihtiyaçlar   bebekler için gerekli ihtiyaçlar   bebek ve ihtiyaçları
   çocukta zeka gelişimi   çocukta psikoloji   çocuk ve zihinsel gelişim   çocuk ve psikoloji   çocuk ve akıl sağlığı
   anne sevgisi   baba sevgisi   çocuk ve anne   çocuk ve baba   çocuk ve sevgi   çocuk ve şefkat   çocukta anne   çocukta baba
   beden sağlığı için   beden ve sağlık   beden ve spor   sağlık için   spor ve beden    vücut sağlığı
   çocuk siteleri   çocuk oyunu   Atatürk ve çocuk
   okul öncesi   çocuk gelişimi öğretmenliği   çocuk gelişimi eğitimi   çocuk gelişimi bölümü   çocuk gelişimi bölümleri   çocuk gelişimi   çocuk gelişim puanları   çocuk gelişim oyunları   çocuk eğitimi   bebek gelişimi
   yeni doğan beden sağlığı   yeni doğan bebek bakımı   yeni doğan bakımı   Yeni doğan   Bedensel gelişim   bebeklerde vücut sağlığı   bebek sağlığı   bebek gelişimi
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com