KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1026

Rahim İçi Araç-Spiral

 

Rahim İçi Araç – Spiral

Rahim içi araç yani RİA’ lar rahme yerleştirilen hem spermlerin tüplere geçişini önleyerek hem de döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışmasını engelleyerek hamileliği önleyen bir araçtır. Günümüzde oldukça rağbet gören yöntemlerden biridir.

İlk tasarlanan RİA spiral şeklindeydi hiçbir etken madde içermiyordu. Bu nedenle RİA kadar spiral adıyla da bilinen bu doğum kontrol yönteminde ana yapısı kıvrılabilir polietilen olan küçük bir araç kullanılır. Yapısı T harfine benzer. Polietilen gövde üzerinde bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş salınarak RİA' nın etki mekanizmalarından birini oluşturur.

Günümüzde kullanılan modern spirallerlerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3 yıl ile 8 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmekle birlikte yapılan klinik deneysel çalışmalarda bunların hemen hepsinin 10 yıl süreyle sorunsuz kullanılabileceği gösterilmiştir.

Tüm RİA' larda plastik gövdenin alt ucunda tek lifli yapıda iki adet iplik bulunur.

İplik RİA rahim içinden çıkarılmak istendiğinde ucundan tutulup çekilmek için takılma sonrası rahim ağzından 1-2 santimetre sarkacak şekilde kesilip bırakılır.

RİA' lar röntgen filmlerinde görünülebilirliği sağlamak için baryum sülfat adı verilen bir kimyasal madde içerirler.

 

Etki mekanizması:

RİA rahim içine yerleştirildiği andan itibaren burada yabancı bir madde olarak algılanır ve bölgede iltihabi bir reaksiyon oluşturur. Ayrıca içerdiği bakır rahim içinde yavaş yavaş salınarak spermlerin etkinliğini azaltır. Spermler tüplerin içine ulaşamadan ölür. Canlı kalanlar ise yumurtayı bulup döllese bile rahim duvarı iltihap oluşturduğu için döllenmiş yumurta duvara tutunamaz ve gebelik gerçekleşemez. Herhangi bir hormon salımı olmadığı için yumurtlama süreci normal devam eder.

RİA sanıldığının aksine başlamış bir gebeliğin düşükle sonuçlanmasını sağlayan bir yöntem değildir. Etkisi rahim içine ulaşan spermler üzerinedir.

Hormon içeren RİA’ lar da vardır. Bunlar rahim içinde progesteron hormonu salgılarlar. Böylece spiralin etkinliği daha da artmış olur.

 

Etki süresi:

RİA’ lar takıldıkları anda etkilerini göstermeye başlarlar. Yumurtalama üzerinde etki göstermedikleri için çıkarıldıktan sonra hemen gebelik gerçekleşebilir.

RİA' nın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur.

 

Ne Zaman Takılır?

Nasıl Takılır?

Ria’ nın avantajları - dezavantajları:

Kimler kullanabilir - Kimler kullanamaz?

Ria ile Gebelik:

 

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 erkekler için sağlık bilgileri   sağlık için   erkeklerde sağlık   erkeklerde beslenme   erkeklerde kilo   erkeklerde sağlık ve spor
   kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   hamilelik yumurtalama dönemi   hamile kalma dönemi   gebelik dönemi   hamilelik hesaplama   hamlelik dönemi hesaplama   hamilelik testi   yumurtalama dönemi   hafta hafta hamilelik   gebelik dönemi   hamile kalma   hamilelik belirtileri   adet dönemi   ilk hamilelik dönemi


   yaşlılık   gelişim dönemleri   gelişim dönemleri   gelişim dönemleri   Ergenlik dönemi    büyüme dönemi   baba olmak   anne olmak
   sağlıklı yaşam   sağlıklı cinsel yaşam   kadın cinsel yaşam   hamilelikte cinsel yaşam   gebelikte cinsel yaşam   evlilikte insel yaşam   cinsel sağlık   cinsel hayat


   gelişim dönemleri
   kontrollü doğum   doğum ve kontrol   doğum kontrolü hapı   doğum kontrol yöntemleri   doğum kontrol   aile planlama

 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com