KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

Bebeklerde Diş Gelişimi-1

 

- Bebeğin diş gelişimi ne zaman başlar? 

·         Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Hamileliğin 30 – 34. günlerinde bebeğin dişleri oluşmaya başlar. Anne adayı bebeğinin dişlerinin sağlıklı olabilmesi için hamileliği sırasında dengeli beslenmeli, bebeğin hem kemik için hem de diş gelişimi için kalsiyumu ihmal etmemelidir. Bol bol et, süt, yumurta gibi yüksek protein gruplarından beslenmeye özen göstermelidir.

 

·         Bu dönemlerde annenin beslenmesi kadar aldığı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar da bebeğinin dişlerinde etkilidir. Buna göre bebeğin dişleri zayıf ya da kuvvetli olabilir.

 

- İlk dişi ne zaman çıkar? 

·         Bebeklerin ilk dişleri ortalama 6 aylıkken çıkmaya başlar. En geç 14 aylık olduğu zaman ilk dişlerinin çıkmış olması gerekir. Bütün süt dişleri 2,5 – 3 yaşına kadar tamamlanır. Kalıcı dişler ise 6 – 7 yaşları arasında tamamlanır.

 

- Diş çıkarmadan önce diş sağlığı için yapılabilecekler nelerdir? 

·         Bebeklerde, dişler çıkmadan önce; her beslenmeden sonra ağzı, dişetlerini ve dili gazlı bez ya da tülbent yardımıyla temizlemek gerekmektedir. Böylece ağzında yemek artığı kalmayacak ve mikroplara karşı bir nebze önlem alınacaktır.

 

- Diş çıkarmaya başladığını nasıl anlarım? 

·         Bebeğinizin diş çıkaracağının belirtileri; ağız çevresini ve çenesini tahriş edecek kadar çok salya akıtması, bağırsak bozukluğu, hafif ateş ve sert bir şeyler çiğneme ve ısırma isteğidir.

·         Ayrıca bebeğin diş etlerinde tümsekleşme ve bebekte huzursuzluk durumları da gözlenebilir. Parmaklarını, hatta ellerini ağzına sokmaya çalışması da dişerlin çıkarken kaşınması nedeniyledir.

·         Bebek, dişleri kaşındığı için ne bulursa ağzına götürecektir. Bunun sonucunda da bulantı, ishal veya ateş görülebilir. Bunun sebebi ağzına aldığı şeylerden mikrop kapmasıdır. Önlem olarak bebeğin etrafında temiz diş kaşıyıcıları bulundurulmalıdır.

 

- Diş çıkarmasına nasıl yardımcı olabilirim?

·         Bu dönemde bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için havuç, salatalık kullanabilirsiniz. Kalınca, bebeğin kopartamayacağı şekilde kesilmiş salatalık ya da havucu dişlerini kaşımada kullanabilir. Özellikle bu sebzeleri bebeğinize vermeden önce buzdolabında biraz bekletirseniz bebeğiniz için daha ferahlatıcı olacaktır. Sulu diş kaşıyıcıları da kullanabilirsiniz kaşıntılara karşı. Yine bunları da buzdolabında bekletip soğutabilirsiniz.

·         Küçük parmağınızı kullanarak da bebeğinize yardımcı olabilirsiniz. Diş etlerini hafifçe ovup bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ferahlık vermesi için parmağınızı bir süre su altında tutabilirsiniz. Ancak tırnağınız kesilmiş olmalı. Aks halde bebeğinizin diş etlerine zarar verebilirsiniz.

·         Doktorunuza danışarak dişleri için hafif ağrı kesicili merhemlerden kullanabilirsiniz.

·         Diş çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir husus, oynadığı oyuncakların sivri çıkıntıları olup olmadığıdır. Sivri çıkıntılar, bebeğiniz her şeyi ısırmak istediğinden diş etini zedeleyerek canını acıtabilir.

 

 

                                                                    <<<  1   2  >>>                                Sonraki Sayfa >>>
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   hamilelik yumurtalama dönemi   hamile kalma dönemi   gebelik dönemi   hamilelik hesaplama   hamlelik dönemi hesaplama   hamilelik testi   yumurtalama dönemi   hafta hafta hamilelik   gebelik dönemi   hamile kalma   hamilelik belirtileri   adet dönemi   ilk hamilelik dönemi


   kalıtsal hastalıklar   iç hastalıklar   salgın hastalıklar   bulaşıcı hastalılar   cinsel hastalıklar   kalıtım   hayvanlardan geçen hastalıklar   zührevi hastalıklar   hastalık   nörolojik hastalıklar   psikolojik hastalıklar   genetik hastalıklar
   yeni doğan sarılık   yeni doğan resimleri   yeni doğan çocuk   yeni doğan bebek   yeni doğan bakımı   bebekler   bebek bakımı
   gelişim dönemleri
   kadın hastalıkları   çocuk sağlığı   çocuk hastanesi   çocuk hastalıkları uzmanı   çocuk hastalıkları hastanesi   çocuk hastalıkları dergisi
çocuk doktorları
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıkları
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com