KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1540

İlk Epilasyon

İlk Epilasyon:

Büyümeye başladığınızın bir belirtisi de bazı bölgelerinizdeki tüylerin artmasıdır. Ergenliğe girmeden bir süre önce koltukaltımızda kasık bölgesinde tüylenmeler başlar. Bacaklardaki kıllar belirgin hale gelmeye başlar.

Hiç istemeyiz bu tüylenmeleri oysa. Koltukaltımız sanki oradaki tüylenme yüzünden daha çok terliyor gibi gelir. Etek, şort giymek istemeyiz. Onlardan hemen kurtulmak isteriz. Bazen gizlice jiletle alanlarımız olabilir ya da annenizin epilatörünü kapıp kendi başınıza kullanmayı planlayabilirsiniz. Size bu bölümde epilasyonla ilgili yol göstermeye çalışacağız.

Öncelikle bu tüylenmeler baş edilemeyecek bir problem değil. Kendinizi boşuna üzmeyin. Çok çeşitli yöntemler arasından size en uygununu seçip yapabilirsiniz. Ancak her şey sırasıyla yaşınıza uygun şekilde olmalı.

Öncelikle epilasyon diyoruz ama illa aklınıza epilatörle tüylerden kurtulma gelmesin. Epilasyon genel olarak vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulma işlemidir. Kalıcı epilasyon ve geçici epilasyon olarak ikiye ayrılır. Kalıcı epilasyon ile tüylerden tamamen kurtulabilirsiniz. Geçici epilasyonda ise tüyler belirli bir süre sonra tekrar çıkar, siz tekrar alırsınız. Periyodik olarak gerçekleşir.

Ergenliğin ilk dönemlerindesiniz ve koltukaltı, bikini bölgesi şikayetleriniz henüz başlamadı. Ama bacaklarınızdaki tüyler güçlendi ve artık belli olmaya başladılar. Bu durumda hemen epilasyon yapmak zorunda değilsiniz. Bir süre tüylerinizi sarartıp daha az belli olmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece hem kıllarınız daha az belli olur hem de dileğiniz gibi şort ya da etek giyebilirsiniz. Bunun için eczanelerde sağlıklı formüllere sahip sarartıcılar bulunmakta. Size önerimiz bunları tercih etmeniz. Rastgele bir ürün kullanmanız cildinizde tahrişe neden olabilir.

Ama bir süre sonra onları alma ihtiyacı hissedeceksiniz. Tamam alın ama sakın kendi başınıza bir şey yapmaya kalkmayın. Öncelikle annenize ablanıza ya da kendinize en yakın hissettiğiniz bir büyüğünüze danışın. Kız kıza kafa kafaya verip kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.

İlk epilasyon için çeşitli seçenekler var. Ancak cildinize uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Ağda, epilatör, iplikle alma, tüy dökücü kremler ilk etapta tercih edilen yöntemlerdir. Ancak bu yöntemleri seçerken cilt yapınızı da göz önüne almalısınız. Cildiniz hassassa ağda ya da epilatör size göre olmayabilir. Ağda yapımı sırasında bantı çekerken cildinize zarar verebilirsiniz ya da cildinizde morluklar oluşabilir. Epilasyon yönteminde de cildin gergin tutulamadığı zaman cilt sıkışması olabilir. Ayrıca kıl dönmeleri olabilir.

İplikle alma daha çok kaş ve yüz kıllarını temizlemede kullanılan bir yöntemdir.

Tüy dökücü kremler de hassas ciltlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Jilet kullanımı da geçici epilasyon yöntemlerinden biridir. Ancak kıl köklerini güçlendirdiği gerekçesiyle pek tercih edilmez.  Jilet uygulamalarının kıl köklerini güçlendirdiğini yalnızca dipten tıraş yapıldığı için ve üstteki kılın ince tarafları gittiği için kıl kalınlaşmış gibi görüldüğünü düşünenler de vardır. Hatta jilet kullanıp da kıllarının azaldığını iddia edenlere de rastlanmakta. Bazı bayanlar da koltukaltını jiletle temizledikten sonra kıl çıkan alanın genişlediğini gözlemlemiş. Sonuçta demek ki jilet bayanlarda farklı sonuçlar oluşturabiliyor. Biz jileti çok önermiyoruz ancak cildiniz hassassa ve diğer yöntemleri kullanamadıysanız jileti deneyebilirsiniz.

Epilasyonda gelinen en son nokta olarak kalıcı epilasyon yöntemlerinden lazerli epilasyon yöntemidir. Ancak genç ergenlere bu yöntem tavsiye edilmiyor. Ergenliğin başlaması ile hormonların tam olarak düzene girmesi arasında birkaç senelik bir süre gereklidir. Bu dönemde yapılacak her türlü işlemde başarısızlık riski vardır. Siz tüylenmeyi tedavi etmeye çalıştıkça daha dengesini bulamamış hormonlar sürekli yeni tüyler üretir. Bunun sonunda sonuç vermeyen tedaviler, lazer vb. epilasyon işlemlerine karşı dirençli olan tüyler oluşacağı için ileriki yaşlarda yapılacak tedavileri de etkiler. En iyisi ergenliğin bitimine doğru bu yöntemi uygulatmaktır.

Uygun yöntem seçmeye sıra gelince yetişkinlere danışmanın önemi ortaya çıkıyor. Onlar zaten hali hazırda birçok yöntemi denemiş ve sizden daha deneyimli bir haldedirler. Siz de kendi yönteminizi seçerken onların bu deneyimlerinden faydalanmalısınız.

 

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 kadın ve sağlığı   kadın sağlık   kadın sağlığı merkezleri   kadın sağlığı merkezi   Kadın sağlığı   kadın hastalıkları   kadın doğum   kadın dogum sağlığı   kadın aile   bebek sağlığı   aile sağlığı merkezi   aile kadın sağlığı
   ergenlik dönemi sorunları   gelişim dönemi   erkeklerde ergenlik dönemi   ergenlik dönemi sorunlar   ergenlik dönemi özellikleri   gelişim dönemi   ergenlik dönemi resimleri   ergenlik resimleri   ergenlik dönemi nedir   ergenlik dönemi kızlarda   ergenlik nedir   ergenlik sorunları
   temizlik ve bakım   kişisel temizlik   kişisel bakım ürünleri   kişisel bakım resimleri   kişisel bakım nelerdir   kişisel bakım nedir   kişisel bakım erkek   kişisel bakım araçları   kişisel bakım aletleri

   lazer epilasyon fiyatları   lazer   iğneli epilasyon    epilasyon zararları   epilasyon merkezleri   epilasyon merkezi   epilasyon lazer   epilasyon fiyatları   epilasyon aleti
   bakım   genç bayanlarda bakım   genç bayanlarda cilt   genç bayanlarda makyaj   ilk makyaj   makyaj
   epilasyon lazer   lazer epilasyon fiyatları   epilasyon aleti   epilasyon zararları   iğneli epilasyon  
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com