KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

Gece Alt Islatma Sorunu

 

Beş yaşından sonra geceleri altına ıslatma durumuna “enürezis noktürna” denir. Geceleri idrar kaçırma değişik toplumlarda %10 - 25 arasında değişen sıklıkta görülür. Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmese de kalıtımsal olduğu düşünülmektedir. Bu çocukların %80’den fazlasında anne veya babada da çocukluğunda idrar kaçırma öyküsü mevcut. Eskiden bu rahatsızlığın kökeninde psikolojik etkenlerin ilk sırada rol oynadığı düşünülüyordu. Geceleri altına kaçırmaya sebep olan en önemli etkenin psikolojik bozukluklar olduğu tahmin ediliyordu. Günümüzde enürezis sorununa, sinir sisteminin bu bölümünün gelişimindeki yavaşlamanın yol açtığı düşünülmektedir.

 

Enürezis noktürna şikayeti ile uzmana başvuran bir çocuğa ilk olarak idrar tetkiki yapmak gerekir. İdrar yolu enfeksiyonları geceleri idrar kaçırmaya yol açabilir. Böbrek ve idrar yollarında hastalık olup olmadığının ultrasonografi tetkiki ile araştırılması gerekir. Böbreklere idrarın geri kaçışı idrar kaçırma şikayetine sebep olabilir. İdrar tetkiki temiz olan ve ultrasonu normal olarak değerlendirilen bir çocukta ileri tetkik istenmez. Ancak, idrarında iltihap olan veya böbreklerinde, mesanesinde sorun tespit edilen çocuklarda ileri tetkik yapmak gerekir. Geceleri kaçırmanın yanı sıra gündüzleri de kaçırma varsa mutlaka ileri tetkik yapılır.

Geceleri idrar kaçıran çocuklarda eğer altta yatan bir anormallik saptanmazsa enürezis tedavisine başlanır. Tedavinin ilk basamağı aileye sunulan önerilerdir. Önerilerin başında sıvı kısıtlaması gelir. Bu çocukların, akşam yemeğinden sonra sıvı tüketmemesi gerekir. Günlük sıvı ihtiyaçlarını akşam yemeğine, yani en geç 19’a kadar karşılamaları gerekir. Diğer bir öneri ise geceleri en az bir kez uyandırılmalarıdır. Enüretik çocuklar genellikle oldukça derin uykusu olan çocuklardır ve uyandırılmaları da güçtür. Bu önerilere en az bir ay uyularak günlük idrar kaçırma takvimi çizilmesi önerilir. Takvimde, idrar kaçırılan günler bulut, kuru kalınan günler ise güneş veya gülen bir yüz çizerek işaretlenir. Bu çizimler, çocuklar için hem eğlenceli bir oyun hem de bir bakıma kendilerini ödüllendirme (positive feed back) olmaktadır. Çocuk, daha çok güneş çizmek için gayret eder.
 

Bu çizelgeden, geceleri idrar kaçırma takvimi oluşturan bir çocuğun ilk hafta 5 gün son hafta ise 1 gün idrar kaçırdığı görülüyor. Bu çizelge, çocuklar için hem bir eğlence hem de bir ödüllendirme aracıdır. Buna ek olarak, tedavinin gidişi hakkında hekime oldukça yararlı bilgiler de verir.

Sıvı kısıtlaması ve geceleri uyandırma ile azalmayan idrar kaçırmalarında daha ileri tedavi yöntemleri gündeme gelmektedir. “Alarm pedi” bunlardan birisidir. Gece yatmadan önce çocuğun iç çamaşırına bir algılayıcı yerleştirilir. Bu algılayıcı, çocuğun başucunda duran bir alarma bağlıdır. Çocuğun iç çamaşırı ıslandığı zaman algılayıcı bunu alarm cihazına iletir ve alarm çalmaya başlar. Çocuğun her idrar kaçırmasında çalan alarm birkaç hafta içerisinde çocukta şartlı refleks oluşturur. Sonraki günlerde ise, çocuk daha idrar kaçırmadan kendiliğinden uyanır ve idrara kalkar. Ancak bu yöntem her çocukta başarılı sağlayamamaktadır. Özellikle uykusu çok ağır olan çocuklarda alarm yetersiz kalmaktadır.

 

Gece İdrar Kaçırmasının İlaçla Tedavisi

Sıvı kısıtlaması veya geceleri uyandırılmasına rağmen altına idrar kaçıran çocuklarda ilaç tedavisi gündeme gelir. Gece idrar kaçırmasının tedavisinde temel olarak iki grup ilaç kullanılır. Bunlardan ilki, aynı zamanda antidepresan etkisi olan “imipramin”dir. Geceleri yatarken tek doz halinde verilen bu ilaç ortalama %60 oranında fayda sağlar. En sık yan etkisi gün içerisinde uyku getirmesidir. İlaç 1-2 hafta içerisinde etkisini gösterir. İlaç kullanımı bittikten sonra genellikle şikayet tekrar başlar. Diğer tedavi seçeneği ise desmopressin denilen ve “antidiüretik” etkiye sahip bir ilaçtır. Bu ilaç, böbreklerden idrar süzülmesini azaltarak idrar miktarını düşürür. İdrar miktarı düştüğü için de altına ıslatma sorunu büyük ölçüde ortadan kalkar. Tabi bu ilaç da kesin çözüm değildir. Çocukların %90’ında etkili olan ilaç kesildiğinde şikayetler tekrar başlar. Geceleri tek doz olarak uygulanan ilacın kullanımı sırasında düzenli sağlık kontrolü ve kan tetkiki önerilir.


Geceleri idrar kaçırma her sene giderek seyrekleşir ve ergenlik sonuna kadar %99 oranında kendiliğinden kaybolur. Gece kaçırma sorununu bir hastalık olarak görmeyip, kalıtımsal bir mesane alışkanlığı olarak görmek gerekmektedir. En önemli nokta ise gece idrar kaçırmaların atında yatan bir hastalık olup olmadığının anlaşılmasıdır. Bu nedenle, 5 yaş sonrasında gece kaçırmalarını dikkate alıp mutlaka çocuk üroloğuna müracaat etmek gerekir.
 
Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   çocuk sağlığı
çocuk hatalıkları uzmanı
çocuk hastanesi
çocuk hastalıkları hastanesi
çocuk hastalıkları dergisi
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıları
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com