KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 
    1013

İmpetigo

 
İmpetigo
İmpetigo adli iltihaplı deri hastalığı, vücudun başlıca yüz, el ve diz gibi açıkta kalan kısımlarını etkileyen, bakterili bir enfeksiyonudur. İçinden cerahat akması da mümkün, kalın kabuklarla kaplı yaralar şeklinde görülür. Bu hastalık çok bulaşıcıdır. Özellikle çocuklar arasında yaygındır.

Halk arasında bilen ve yaygınlaşmış olan adı ise Sulu Yaradır. Deride küçük kabarcıklar meydana gelir. Kabarcıklar hızla büyüyerek parçalanır ve bulanır bir su akar. Sonra kabuk şeklinde kurumaya başlar. Kaşıma ile yaralar yüze ve ciltteki diğer bölgelere de yayılmaya başlar. Yarada başka bir iltihap da olursa iz bırakır. Tedavisi temizliktir, kısa aralıklar ile sabunlu ılık bir su ile yaralar özenlice temizlenir. Çocuklarında impetigo olduğunu söyleyen anne ve babalar bu hastalığın kirden ve kötü alışkanlıklardan ortaya çıktığını düşünerek utanır ve çekinir, endişelenirler. Oysa bu düşünce yanlıştır. Temizliğine son derece dikkat edilen bir çocukta da impetigo çıkabilir. Çünkü Stafilokoklar hemen her yerde deri üzerinde ve hatta solunan hava da bile bulunurlar.

Bu bakteriler genellikle çıbanlarda ve vücudun herhangi bir mikroplu yerinde yaşarlar. Pek çok insanın burnunda bir hastalığa yol açmadan yaşarlar. İmpetigonun birkaç türü de Streptokok adı verilen ve boğazda yerleşen bakterilerden dolayı oluşmaktadır.

Tedaviye hemen başlamak gerekir. Eğer enfeksiyonlu alan küçükse kabuklar iyileşene kadar günde 3 -4 kez antibiyotikli krem sürülür. Daha büyük alanlar söz konusu ise ek olarak ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla antibiyotik verilmelidir. En önemlisi bulaşmayı önlemektir; başka insanlar başka hastanın kendisinin de korunması gerekir. Hastanın havlusu  elini yüzünü sildiği bezi ayrılıp  kullandıktan sonra kaynatmalıdır; aynı şey yatak çarşafları ve çamaşırlar için de söz konusudur.

 

Yazdır

 
 
Bu alanda internette en çok aranan konular:
 çocuk hastalıkları   çocuk diş sağlığı   ana sağlığı   ana çocuk sağlığı    ana çocuk sağlığı    anne sağlığı   anne çocuk sağlığı   anne çocuk   ana sağlığı   çocuk sağlığı merkezi   çocuk ruh sağlığı   çocuk diş sağlığı
   çocuk sağlığı
çocuk hatalıkları uzmanı
çocuk hastanesi
çocuk hastalıkları hastanesi
çocuk hastalıkları dergisi
bulaşıcı çocuk hastalıkları
bebek hastalıları
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com