KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

08.09.2011

Andropoz Testosteron Hormonu Eksikliğidir

Andropoz Testosteron Hormonu Eksikliğidir


Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker


 Andropozu Nasıl Tarif Edersiniz?


Andropoz erkeklerde ilerleyen yaş ile birlikte testosteron hormonunun normal sınırların altında kalması ile giden ve günümüzde testosteron eksikliği sendromu olarak adlandırılan bulgular topluluğudur.


 Andropozun Belirtileri Nelerdir?


Testosteron eksikliği sendromu kendini libidoda azalma, erektil disfonksiyon, hayat neşesi ve canlılığında azalma, depresif ruh hali, osteoporoz, kas gücü ve kitlesinde azalma, vücut yağında artma ile belli eder.


 Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?


Genellikle libidoda azalma hayat kalitesini en çok etkileyen ve kişiyi doktora en çok yönlendiren yakınmadır. Buna eşlik eden depresyon ile birlikte gerçekten erkeklerin hayat kalitesini olumsuz anlamda çok etkiler. Erkek işine konsantre olamaz, aile ilişkileri zayıflar, etrafına daha kırıcı olurken, basit ev işlerinde bile hata yapmaya başlar. Osteoporoz kemik dayanıklılığını azaltıp kırık riskini artırır ve oluşan kemik kırıkları hayat kalitesini olumsuz etkiler.


 Androjen Hormonunun Cinsellikteki Rolü Nedir?


Testosteron hormonu erkek cinselliğinin ana aktörüdür. Ereksiyon için mutlak gerekliliği vardır ve daha önce bahsedildiği gibi libidoda çok önemlidir. Testosteron eksikliği sendromu bu bulgular ile başvuran erkeklerde testosteron ve serbest testosteron ölçümleri ile tanımlanır.


Kan sabah 07-11 saatleri arasında alınmalıdır. Testosteron için 12 nmol/l (350 ng/dl)  serbest testosteron için 225 pmol/l (65 pg/ml) kabul edilen alt sınırlardır. Tedaviye karar vermek için tek sonuç yeterli değildir ve tekrar tetkikler gerekir.


 Andropoz Tedavisinde Hangi Medikal İlaçlar Kullanılır?


Tedavide amaç eksik olan testosteronu yerine koymaktır. Doğal testosteron ilaçları bu amaçla tedavi için kullanılmalıdır. Bugünkü mevcut intramüsküler, subdermal, transdermal, oral ve bukkal testosteron ilaçlarından biri seçilmelidir. Tedavi eden doktor her ilacın avantajları ve dezavantajlarını bilmelidir. İlacın seçimi bilgilendirilmiş hasta ve doktorun ortak kararı olmalıdır.


Testosteron tedavisi prostat veya meme kanseri olan erkeklerde kontrendikedir. Testosteron tedavisi prostat kanseri geliştirme riski yüksek olan erkeklerde rölatif kontrendikedir. Başarılı olarak tedavi edilmiş prostat kanserli ve sürekli semptomatik hipogonadizmi olan erkekler uygun aralıktan sonra eğer klinik ve laboratuvar olarak rezidüel kanser kanıtı yoksa testosteron verilmesi için potansiyel adaydırlar. Uzun dönemli sonuçlar mevcut olmadığından, ürologlar bu durumda testoteron tedavisinin avantajları ve dezavantajları ile ilgili yeterli bilgi ile birlikte iyi bir klinik uygulama yapmalıdır. Riskler ve faydalar hasta ile tartışılmalı ve hasta tarafından anlaşılmalıdır ve takip çok dikkatli yapılmalıdır. Belirgin eritrositozu (hematokrit >%52), tedavi edilmemiş obstrüktif uyku apnesi, tedavi edilmemiş şiddetli konjestif kalp yetmezliği olan erkeklerde komorbid durumları önceden çözülmeden testosteron tedavisine başlanmamalıdır. Özellikle enjektabl testosteron ilaçlarıyla tedavi edilen yaşlı hastalarda eritrositozis testosteron tedavisi sırasında gelişebilir. Periyodik hematolojik değerlendirme gereklidir. Karaciğer fonksiyonları ve kan yağları profili aynı şekilde yakın takip altında tutulmalıdır.


Bu içerikte yorumunuz olmasını istiyorsanız.
Lütfen üye girişi yapınız.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 
 
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Kamu çalışanlarına görevlerinden dolayı hakaret eden ve dayak atan kişilere hapi
• devamını oku
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Prostat kanserinde, hormon ve kemoterapi seçeneklerinin yanı sıra artık "aşı" il
• devamını oku
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Meslektaşlarımız tarafından Odamıza bildirildiğine göre; bazı kişiler tarafından
• devamını oku
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı
• devamını oku
Tüm Haberler
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Tüm Haberler
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com