KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

08.09.2011

Sayılı Dakikalar

Sayılı Dakikalar


Performansınızı 90 dakikaya yayamamaktan mı şikâyetçisiniz? O zaman Prof. Dr. Hattat’a kulak verin. 


Uzun zamandır beklediğiniz maça çıktınız. Heyecan dorukta. Top tam ayağınıza geldiğinde hakem bitiş düdüğünü ‘erken’den çalıyor. Oysaki bırakın gol atmayı, daha karşı sahaya bile geçemediniz. Siz de bu dertten muzdaripseniz yazımız size ilaç gibi gelecek. Türkiye’nin en etkin isimlerinden Prof. Dr. Halim Hattat’a mutlu bir cinsel hayata engel olan erken boşalma problemin nedenlerini ve çözümlerini sorduk. 


Aslında pek çok kişi penisinin küçüklüğünden yakınarak doktorların kapısını aşındırıyor. Yapılan incelemelerde ise bu kişilerin çoğunun gerçekte bir sorunlarının olmadığı, sadece yanlış bilgilendikleri görülüyor.


Erken Boşalma Nedir?


Cinsel ilişkilerin en az yarısında her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesidir. En şiddetli durumunda ki bu nadir rastlanan bir durumdur, herhangi bir penil uyarı olmadan, yalnızca seksüel uyarıları düşünmek dahi ejakulasyonu tetikler. Ancak daha sık olanı vajinaya penetrasyon sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez olanıdır. Erken boşalmadaki önemli kriter, ejakulasyonun erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunun seksüel ilişkilerde sıkıntıya yol açmasıdır.


Altta Yatan Faktörler Nelerdir?


Bazen ilk ilişkiden itibaren ortaya çıkabileceği gibi bazı durumlarda da önceden problemi olmayan bir kişide daha sonra gelişebilmektedir. Düzensiz cinsel ilişki veya kişinin düzenli boşalamıyor olması burada önemli bir faktördür. Ayrıca ilişkiye verilen önem ve gerginlik yani performansın çok önemli olarak algılandığı durumlarda da ortaya çıktığı görülmektedir. Kişinin ilişkiyi algılayış şekli önemlidir: İlk cinsel deneyimlerin sağlıklı olmayan ortamlarda yaşandığı durumlarda kişinin aşırı gergin ve bir performans gösterme gereği içerisinde ilişkiye yaklaştığı durumlarda erken boşalmanın sık görüldüğü biliniyor.


Fiziksel Bir Nedeni De Olabilir Mi?


Genellikle altta yatan neden psikolojik olsa da nadiren fiziksel nedenler de olabilir. Bu nedenleri de göz ardı etmemek gerekir. Mide ameliyatı sonrası da sempatik sinir sisteminde oluşan hasar, şeker hastalığı ve idrar yolu hastalıkları erken boşalma problemine yol açabilir.


Erken Boşalma Daha Sık Olarak Hangi Yaşlarda Görülür?


Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde görülür. Erken boşalma erkeğin yaşından çok seksüel deneyiminin yeni olmasından (yeni bir partner gibi)  kaynaklanmaktadır. Ancak yaş ilerledikçe ikincil ereksiyon için gereken sürenin uzaması, tam ereksiyona ulaşamamadan dolayı başvurular sıkça olmaktadır. Ereksiyon tam olamayınca erken boşalma kaçınılmaz olmaktadır.


Erken Boşalma Sertleşme Sorununa Da Yol Açar Mı?


Erken boşalma ile ereksiyon da kaybolur. Kadın bu aşamada cinsellikten bir şey anlamaz. Erkek kendini ikinci bir ilişkiye girmeye zorunlu hisseder. Ancak ikinciyi sağlayamadığında paniğe kapılır. Duyduğu gerilim, onu ereksiyon sorununa itebilir. Oysa ikinci ereksiyonun olmaması normaldir. Çünkü 45-50’li yaşlardan sonra ikinci ereksiyon daha da zorlaşır. Bazı erkeklerde bir orgazmdan sonra ikinci bir orgazm için geçen süre yarım saat, bazılarında 18-20 saat alabilir. Refraktör periyodu denilen suskunluk dönemi gençlerde daha kısadır. Aynı yaşlarda insanların bazılarının günde 4, bazılarının 1 defa ereksiyon olması da normaldir. Bunlar tamamen kişinin yapısına bağlıdır.


Tedavisi Nedir?


Öncelikle erkeğin psikolojik yapısını inceleyip psikosomatik bir durum var mı, yoksa uyarıyı artıran özel bir sebep var mı, araştırılır. Önemli olan bir uzmana başvurulmasıdır. Kişinin boşalmanın kontrolünü elde etmesi için bazı ev ödevleri verilir. Bu ödevler, kişinin boşalmanın kontrolünü sağlaması için kendisinin ve eşiyle beraberken yapacağı birtakım çalışmalardan ve bazı egzersizlerden oluşmaktadır. İlaç tedavileri de destek olarak verilmekle birlikte ev ödevleriyle kişinin ilaca bağımlı olmaksızın kendi başına kontrolü sağlaması amaçlanmaktadır. Tedavide, kişinin olayı algılayış biçimi, partnerinin olup olmaması ve onunla beraber terapiye gelmesi çok önemlidir. Cinsel tedaviler eğer kişinin başka bir kişilik veya ilişki problemi varsa uygun değildir. Öncelikle kişinin diğer problemlerinin ele alınması ve tedavisi gerekir. Çünkü bu problemler cinsel tedavide engel oluşturur. Örneğin; kişinin depresyonu ya da partner ile bir problemi mevcut ise cinsel tedaviden önce depresyonunun ve ilişki problemlerinin düzenlenmesi gerekmektedir.


Egzersizler


Tedavide egzersizler kişinin kendi başına yapacağı çalışmalar ve partneriyle yapacağı çalışmalar şeklinde düzenlenmektedir. Erken boşalmada boşalma refleksif hale gelmeden kişinin bunu hissetmesi ve durdurması hedeflenir. En sık olarak sıkıştırma/sıkma tedavisi de kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında veya öncesinde eğer erkek erken boşalma olacağını hissederse, cinsel ilişkiye ara verir ve kendisi veya eşi penisi baş ve işaret parmakları ile kavrayarak sıkar ve penisin uç kısmının hemen gerisine yaklaşık 20 saniye süresince hafif bir basınç uygular. Daha sonra cinsel ilişkiye baştan başlanır. Bu yöntem gerektiği kadar sıklıkla uygulanabilir.


Diğer bir eğitim şekli ise ilişki halinde veya mastürbasyon yaparken, penisi kişinin ya da partnerinin uyarması, fakat boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurması, 30 ilâ 60 saniye boyunca uyarıyı durdurduktan sonra tekrar uyarması ve boşalmadan az önce durdurması şeklinde bir siklusu 5-6 kere tekrarladıktan sonra boşalmaya izin vermektir. Bu tip mastürbatif çalışmalar bir terapist kontrolünde takip edildiğinde daha kısa zamanda sonuç almak mümkündür. Burada unutulmaması gereken husus, hasta ve partnerinin verilen ödevleri algılayabilecek düzeyde olması ve öncelikle diğer tetkiklerinin tamamlanmış olarak bu terapilere başlanmasının önemidir.


Erken Boşalmanın Etkileri Nelerdir?


Birçok erkek zaman zaman erken boşalma problemi yaşamakta ve sonradan kendileri bu sorunu çözmektedir. Tedavi gerektiren durumlarda ise oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.


Kalıcı “erken boşalmanın” hem erkeğin hem de partnerinin seksüel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır. Çoğu erkek ilk ilişkisinde erken boşalma eğilimindedir. Erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça ilişki daha güvenli olur ve erkek kendini tutmayı öğrenir. Çoğu erkek bu problemin üstesinden gelir ama bazıları bir uzmanın görüşüne ihtiyaç duyar. Unutmayın, erkekler için boşalmayı kontrol edebilmek tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekilebilir ancak, bir kez öğrenildi mi bir daha unutmak mümkün değildir.


Tedavide Diğer Yöntemler:


Düzenli bir cinsel yaşam ve sürekli bir partner önerilir. Ayrıca ilaç tedavisi de (dopamine antagonistleri, antidepresanlar, anksiyolitikler, anestezik etkili losyon/kremler) davranış terapiye ek olarak kullanılabilir.  Yoga meditasyondan da fayda görüldüğünü belirten çalışmalar mevcuttur.


Davranış tedavisinin başarı oranı yüzde 60 ilâ yüzde 90 arasında değişmektedir. Ancak, eşlerin birbiri ile uyumunun iyi olması gerekir ve tedavi edildikten sonra da erken boşalma tekrarlayabilir.


Antidepresan ilaçların erken boşalmadaki başarıları son dönemlerde fark edilmiştir. Hekimler, antidepresan alan bazı erkek hastaların yan etki olarak boşalmanın gecikmesi şikâyeti ile kendilerine müracaat ettiklerini fark etmişlerdir. Bundan dolayı, erken boşalma problemi olanlarda antidepresan ilaç kullanımı başlamıştır. Ayrıca anastezik maddeler içeren bazı spreylerin penis çevresine sıkıldığında fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı, hissizlik yaptığı için tam olarak zevk yaşanmasa da boşalma süresinin oldukça geciktiği görülmektedir.


Kaynak: Men’s Health Dergisi


Bu içerikte yorumunuz olmasını istiyorsanız.
Lütfen üye girişi yapınız.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 
 
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Kamu çalışanlarına görevlerinden dolayı hakaret eden ve dayak atan kişilere hapi
• devamını oku
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Prostat kanserinde, hormon ve kemoterapi seçeneklerinin yanı sıra artık "aşı" il
• devamını oku
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Meslektaşlarımız tarafından Odamıza bildirildiğine göre; bazı kişiler tarafından
• devamını oku
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı
• devamını oku
Tüm Haberler
İlgili Haberler
Kamu çalışanlarına şiddete verilen hapis cezası ertelenmeyecek
Prostat kanserine, 'aşı' ile tedavi
Eczacılar dikkat! Böyle dolandırıcılık görülmedi!
Kızamık vaka sayısı azalıyor
Tüm Haberler
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com