KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

22.09.2010

Yağ Yakımını Hızlandıranlar

 


L-Karnitin


L-karnitin vücutta iki esansiyel amino asit olan L-lizin ve L-metiyoninden sentezlenir ve bu işlem sırasında vücutta yeteri kadar B3, B6, C vitaminleri ve demir bulunmalıdır. L-karnitin eksikliğinde yağın büyük bir kısmı yakılamaz, yağlar hücrede birikir ya da trigliserit gibi kan yağları olarak kan dolaşımına katılır. Düzenli egzersiz programlarında L-karnitin takviyesiyle daha fazla yağın enerjiye dönüşmesi mümkündür.


L-karnitinin besin kaynakları et ve süt ürünleridir. Sebze, meyve ve tahılda bulunmaz ya da çok az bulunur. Bu nedenle vejetarjenler için önemli bir takviyedir.


 


Yağ Yakıcı Faktörler


Lipotropik faktörler olarak da bilinen yağ yakıcı faktörler, yağ metabolizmasında aktif rol oynayan ve karaciğerde yağ birikmesini önleyen üç besin öğesini yani kolin, inositol ve metiyonini içerir. Kilo kaybına yardımcı olmak için kullanıldığında mutlaka düzenli egzersiz programıyla beraber kullanılmalıdır.


Yağ yakıcı faktörler, yağların vücuttan uzaklaştırılma hızını arttıran, karaciğerde yağ birikimini azaltan maddelerdir. Bu maddeler aynı zamanda, yağın yakılması esnasında meydana çıkan toksinleri uzaklaştırır. Bunun hayati önemi vardır çünkü eğer toksinler uzaklaştırılmazsa yağ metabolizması zayıflar.


Karaciğerde yağın metabolize olmasını engelleyerek, yağların vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olabilir. Ancak kilo kaybı için uygun egzersiz ve beslenme programı takip edilmelidir.


Ananas


Ananasın içeriğindeki başlıca etken madde olan Bromelain, ananas sapından elde edilen, proteolitik (protein parçalayıcı) enzimlerden oluşan bir karışımdır.


Ananas, güçlü bromelain içeriği sayesinde, selülit dokusunu oluşturan proteinleri parçalayarak selülitlerden kurtulmaya yardımcı olur.


Kullanıldığı durumlar:


·         Selülit


·         Ödem


·         Depolanmış yağlar


 


Ananasın - Bromelainin Etkileri


·         Selülit dokusunu parçalar.


·         Selülit oluşumunu engeller.


·         Bölgesel ödemi ve ağrıyı azaltır.


·         Yağların depolanmasını engeller.


1. Selülit dokusunu parçalar


Proteolitik (proteinleri parçalayıcı) enzimlerden oluşan bromelain, yağ hücrelerini saran ve bloke eden kolajen doku proteinlerini aminoasitlere (proteinlerin yapıtaşları) parçalayarak, birikmiş yağların serbest kalmasını sağlar, böylece selülit dokusunu parçalamaya ve portakal kabuğu görünümünü azaltmaya yardımcı olur.


 


2. Selülit oluşumunu engeller


Yağ hücrelerinin etrafındaki inflamatuar bölgedeki bağ doku oluşumunu limitler, azaltır. Böylece selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.


 


3. Bölgesel ödemi ve ağrıyı azaltır


Anti inflamatuvar etkisi sayesinde bölgesel ödemlerin çözülmesine yardımcı olur. İnflamatuvar bölgede bradikinin (ağrı ve ödemin oluşmasında rol oynayan madde) oluşumunun engellenmesine yardımcı olur, böylece ağrı ve ödemi azaltır. Cerrahi operasyon sonrası ezilme, burkulma gibi durumların sonrasında ağrı ve ödemin giderilme süresini kısaltır.


 


4. Yağların depolanmasını engeller


İnsülin seviyesini dengeleyerek, şekerin (karbonhidratların) sebep olduğu yağ depolanmasını engeller.


(Yiyeceklerle vücudumuza aldığımız şeker, ancak insülin varlığında hücre içine geçebilir, çünkü insülin şekerin hücre içine geçebilmesi için hücre zarındaki bir reseptöre bağlanarak anahtar görevi yapar, hücrenin kapısını açar, böylece şeker hücre içine geçer, hücre içindeki şeker vücut tarafından enerji ihtiyacı doğrultusunda kullanılmazsa, şeker yağa dönüşür.)


 


 


Guarana


Yağ yakımını arttırır. Güçlü uyarıcı etki sağlar


 Endikasyonları:


·         Fazla kilo, kilo kontrolü


·         Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır


·         Fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı


 


Teobromin ve yüksek oranda (%4) serbest kafein içeriği sayesinde;


Katekolamin (adrenalin) salınımını stimule ederek (harekete geçirerek) lipolizi (yağ yakımını) hızlandırır.


Yağların parçalanmasını ve vücuttan atılmasını sağlar.


Trigliseridler (yağ molekülleri) Cyclic AMP tarafından yönetilir.


Kafein yağ hücresi üzerinde direkt etkilidir.


Cyclic AMP, protein kinazı, proteinkinaz  da trigliserid-lipazı (lipolizi yani yağ parçalama reaksiyonunu harekete geçiren enzimi) aktive eder.


 


Bu içerikte yorumunuz olmasını istiyorsanız.
Lütfen üye girişi yapınız.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com