KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

21.09.2010

Saç Yapısı ve Saç Gelişimi

 

Saç Yapısı ve Saç Gelişimi

Saç Yapısı

Herkes, saçın yapısına ve rengine bağlı olmak üzere 85.000 ile 140.000 arasında saç teline sahiptir –ki bunların günlük 30 ile 100 arasında miktarı dökülür. Örneğin sarı saçlı kişiler koyu renklilere göre daha fazla saça sahiptir (sarı saçlılar için ortalama saç sayısı 140.000 iken koyu saçlılarınki yaklaşık 100.000’dir). Fakat açık renkli saçlar daha hassastır ve dış etkenlerden daha fazla zarar görür. Bahsedilen değerler ortalama kabul edilen bilgilerdir, kişiye ve saç yapısına göre değişiklik gösterebilir.


 


Saçın Elementleri


·         Saç Gövdesi


·         Keratin


·         Yağ Bezleri


 


Saçın yaklaşık %80’i proteinlerden, %10-15’i sudan, %5-10’u da lipit, pigment ve minerallerden oluşur. Proteinler saçtaki keratini oluşturur.


Bir saç teli iki bölümden oluşur. Saç derisinin yüzeyinde kalan, uzayan gövde kısmı ve saç derisinin altında kalan kök kısmı.


 


Saçın Gövdesi


Saçın gövdesi 3 katmandan oluşur. En dışta kalan kısım özellikle önemlidir çünkü bu katman saç telini koruma görevini üstlenir. Saçın en dış katmanı çatı kiremitleri gibi birbirinin üzerinde gelecek şekilde yatay hücrelerden oluşur ki bu yerleşim saçın pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlar.


Çeşitli iç ve dış etkenler bu yapıya zarar verebilir ve bu durum saçın donuk ve cansız görünmesine neden olur.


 


Keratin


Saç teli temel olarak keratinden oluşur. Keratin saçın yapısını ve onun elastikiyetini sağlayan proteinlerdir.


 


Yağ Bezeleri


Saç derisine yakın kısımda yağ üreten bir yapı vardır. Bu yapının görevi saçı yumuşak ve esnek tutmaktır. Yağ bezeleri, bazen gereğinden fazla ya da az yağ üretebilir bu durumda saçlar yağlı ya da kuru olur.


 


Saç Gelişimi


Saç Yaşam Döngüsü


Saç teli bir ayda ortalama 1-1,5 cm uzar. 3 ile 7 yıl arası süren saçın soğanda oluşma ve aktif büyüme dönemi olan gelişim evresinden sonra saç büyümesi durur ve saçın deri altında kalan kısmı azalır.  Belli bir süre sonra saç tamamen yüzeye yaklaşır. Saç kökünde yeni soğan oluşur ve yeniden saç üremesi başlar. Yeni saç eski saçı iter, eski saç kökünden tamamen ayrılır. Her saç telinin birbirinden bağımsız doğal yaşam döngüsü vardır. Günlük 30-100 arası saç telinin dökülmesi tamamen doğaldır.


 


 


Bu içerikte yorumunuz olmasını istiyorsanız.
Lütfen üye girişi yapınız.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com