KATEGORİLER
Kadın Sağlığı
Erkek Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Ergenlik Dönemi
Vitaminler ve Besin Destekleri
Hamilelik - Emzirme Dönemi
Hesaplayıcılar
Beslenme ve Kilo Kontrol
Hastalıklar
Göz Sağlığı
Cilt Sağlığı
Saç - Tırnak Sağlığı
Ağız - Diş Sağlığı
Ayak - Bilek - Bacak Sağlığı
Uzmanlarımız
 

19.01.2010

İlk Makyaj

                                                 İlk makyaj


Artık büyüdük. Eskisi gibi çift örgüyle çıkmıyoruz dışarı. Kendimize daha çok vakit ayırıyoruz. Peki makyaja sıra ne zaman gelecek?


Makyaj için çok acele etmemek gerekiyor. Ergenlik döneminde daha çok parlatıcı bir ruj ve aşırıya kaçmayan bir rimel en idealidir. Bu dönemde cildimiz çok hassas olduğu için allık dahi pek önerilmez. Zaten cildimiz sürekli sebum (yağ) üretiyor bir de biz gözenekleri kapatıp cildin nefes almasını engellersek sivilcelerimizin olması kaçınılmaz.


Ama ben illa makyaj yapacağım diyorsanız en azından doğru ürünü kullanmalısınız. Seçeceğiniz ürünler non-allerjik olmalıdır. Zararlı kimyasallar içermemeli ve gözenekleri kapatmamalıdır. Kullanılacak fondötenin kapatıcı özelliği çok olmamalıdır. Sivilceli ciltlere fondöten pek tavsiye edilmez. Ama yüzdeki izleri kapatmak için kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yağsız komedojenik ve alerjik olmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Makyajın yüzünüzde çok kalmamasına özen gösterin ve akşamları mutlaka yüzünüzü temizleyin.


Hassas cilde sahip olanlar makyajda hassas ürünleri tercih etmeliler. Aksi halde cildi tahriş olabilir ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Ayrıca mutlaka makyaj güzelce temizlemeli ve nemlendirici kullanılmalıdır.

 

Genç ergenlere daha çok dudak parlatıcısı ve zararlı kimyasal içermeyen rimeller tavsiye edilir. Ergenliğin ilk dönemlerinde cilt o kadar taze ve hassastır ki fondötene pudraya ihtiyaç duymazsınız. Ancak ilerleyen zamanda çıkan sivilceleri kapatmak için kullanmak isteyebilirsiniz. O zaman da mineral makyaj markaları tavsiye edilir. Ancak makyajı abartmamak gerekir. Güzel olmaya çalışırken komik olmanın gereği yok.


Kimyasal madde içermeyen mineral makyaj ürünleri son dönemlerde cilt sağlığına özen gösterenlerin favorisi haline geldi. Mineral kozmetik tam olarak, doğada bulunan mineral tuzlarının değişik oranlarda karışımıyla elde edilen makyaj türü anlamına gelir. Mineraller hareketsiz olduğu için bakteri ihtiva etmezler ve ciltte problemlere neden olmazlar.


Mineral makyaj, malzemeleri cilt bakım uzmanları ve cilt bakımına önem veren kişiler için özel olarak formüle edilmiş klinik bir makyaj sistemidir. Bu geliştirilmiş formüller; UV koruması, farmasötik sınıftaki katkı maddeleri, yüksek oranda renk pigmenti içeren doğal mineralleri ve antioksidanların gücünü birleştirmektedir. Sonuç klinik açıdan gelişmiş, kapatıcı ve düzeltici, aynı zamanda koruyucu özellikle cilt besleyici makyajdır.


Renkli ürünlerde doğada hazır bulunan renkli minerallerden faydalanılır. Pudraları fondötenleri cildin gözeneklerini kapatmayan özelliktedir. Böylece sivilcelenmeye neden olmaz. Aynı zamanda hassas oluşu nedeniyle özellikle akne tedavisi gören kişiler rahatlıkla kullanabilir.


Bu tarz ürünleri almadan önce marka ve ürün hakkında önceden bilgi edinin. Gittiğiniz mağazada size ürünü anlatan kişi bilgilidir zaten ancak yine de araştırıp da gitmeniz onun da işini kolaylaştırır. En doğrusu bu ürünleri eczanelerden almaktır. Eczanede daha güvenilir bilgi alır ve gönül rahatlığıyla ürünlerinizi kullanabilirsiniz.


Yaptığımız makyajı düzgün temizlemek çok önemlidir. Yüzümüzü her defasında iyice temizlemezsek gözenekler kalıntılarla dolar ve cildimizin yapısı bozulur. Ayrıca gece yatarken makyaj mutlaka temizlenmelidir. Ürün her ne kadar zararsız olsa da üşenmemeli ve cilt temizliğine gereken önemi vermeliyiz.


 


 


Bu içerikte yorumunuz olmasını istiyorsanız.
Lütfen üye girişi yapınız.

Üyemiz değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 
 
 
 Üye Girişi
E-Mail :
Şifre :
Üye değilseniz lütfen üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Mailim Gelmedi E - Mail Grubu
E-Posta

Ailenizde en sık görülen hastalık hangisidir?
 

kanser

 

kalp hastalıkları

 

astım

 

psikolojik rahatsızlıklar

 

böbrek yetmezliği

 
İhtiyaç Listeleri
Doğum Çantası
Seyahat Listesi

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.
   
 
  E-Ticaret Sitesi ve Web Sitesi Tasarımı | Webpaketi.com